Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Powiększenie i ból węzłów chłonnych – przyczyny, objawy, leczenie

ból węzłów chłonnych

Najczęściej ból węzłów chłonnych oraz ich powiększenie spowodowane są łagodną dolegliwością, która mija samoczynnie. Jeśli jednak następuje zaostrzenie objawów, wtedy konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Węzły chłonne są zbyt ważnym elementem układu odpornościowego, by bagatelizować związane z nimi schorzenia. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak przebiega diagnostyka i leczenie? Odpowiedzi znajdują się w kolejnych akapitach.

Węzły chłonne – budowa i funkcje

Węzły chłonne to nieduże struktury, które występują w grupach. Należą do układu limfatycznego, są przy tym zbudowane z tkanki limfatycznej. Kształtem przypominają ziarenko fasoli. Stanowią niezwykle ważny element, zabezpieczający organizm przed atakami bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, czy też komórek nowotworowych. Ich głównym zadaniem jest filtracja limfy i produkcja przeciwciał. Czy zatem ból węzłów chłonnych oraz ich powiększenie zawsze powinno budzić obawę? Może być symptomem zwykłej infekcji, z którą pacjent bez problemu poradzi sobie, korzystając z rozwiązania, jakim jest e-recepta. Należy jednak zachować czujność i kontrolować, czy objawy się nie zaostrzają.

Gdzie znajdują się węzły chłonne?

Węzły zwykle są zgrupowane i zlokalizowane w różnych częściach ciała człowieka. Niektóre znajdują się płytko pod skórą, inne w głębszych warstwach, blisko ważnych narządów. Wyróżniamy między innymi węzły chłonne szyi i ucha, żuchwy, pachwin, czy jamy brzusznej. Duże grupy znajdują się też pod pachami oraz pod kolanami. Większość z wymienionych to węzły obwodowe, które łatwo wyczuć i badań fizykalnie. Z kolei węzły głębokie znajdują się w okolicy narządów wewnętrznych – ich diagnostyka wymaga przeprowadzenia badań obrazowych.

Powiększenie i bolesność węzłów chłonnych – objawy

Ból węzłów chłonnych pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy następuje ich szybkie powiększenie. Bolesność przy dotyku pojawia się wtedy, kiedy średnica węzłów przekracza 1 centymetr. Są wtedy łatwo wyczuwalne pod palcami, co wskazuje na pewne nieprawidłowości. Warto zaznaczyć, że powiększenie oraz bolesność węzłów chłonnych nie jest chorobą, ale samo stanowi jeden z jej objawów. Najczęściej świadczy o niegroźnej infekcji, której zaradzą odpowiednie leki oraz skorzystanie z L4 online.

Powiększenie i tkliwość węzłów chłonnych – przyczyny

Przyczyna tej dolegliwości może dotyczyć zarówno łagodnych przypadłości, jak i bardziej skomplikowanych. Dlatego warto zgłosić się do lekarza, który ma niezbędną wiedzę i doświadczenie diagnostyczne. Wśród najczęstszych przyczyn powiększania węzłów chłonnych należy wyróżnić:

  • choroby zakaźne (infekcje bakteryjne, zakażenia wirusowe, choroby odzwierzęce itp.);
  • sarkoidozę;
  • choroby metaboliczne;
  • choroby autoimmunologiczne (np. toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów);
  • nowotwory oraz ich przerzuty;
  • nadwrażliwość na niektóre leki.

Powiększenie, ból węzłów chłonnych a lokalizacja

Ból i powiększenie węzłów chłonnych w danym obszarze często stanowi cenną wskazówkę dla diagnosty. Przypominamy, że jest to objaw towarzyszący wielu różnym chorobom, więc nie należy lekceważyć jego lokalizacji. Charakter i umiejscowienie dolegliwości pomaga specjalistom w oznaczeniu bezpośredniej przyczyny.

Powiększenie węzłów chłonnych na szyi

Powiększenie węzłów chłonnych szyjnych oraz ból w tym obrębie może świadczyć o infekcji górnych dróg oddechowych. Jednak poza tym wskazuje również na problemy w jamie ustnej. Tak bowiem objawiają się jej zapalenia oraz próchnica. Istnieje również ryzyko wystąpienia nowotworu.

Powiększenie węzłów chłonnych pod pachami

Trafia tu chłonka, która spływa z gruczołów piersiowych oraz kończyny górnej. Powiększenie struktury w tym obszarze często pojawia się u kobiet karmiących piersią i wskazuje na zapalenie piersi. Poza tym zwiastuje inne choroby, w tym: chorobę kociego pazura, bakteryjne zakażenie skóry albo nowotwór.

Powiększenie węzłów chłonnych w pachwinach

Jeżeli takie objawy pojawiają się w pachwinach, wówczas można podejrzewać zakażenia skóry czy choroby przenoszone drogą płciową. W ten sposób o swojej obecności sygnalizują choroby zakaźne, takie jak HIV, toksoplazmoza oraz mononukleoza. Również w tym przypadku podejrzenie może padać na chorobę nowotworową.

Diagnostyka chorób węzłów chłonnych

Jak zaznaczyliśmy, ból węzłów chłonnych oraz ich powiększenie nie musi wskazywać na poważną chorobę. W większości przypadków wiąże się z łagodną infekcją, jednak na wszelki wypadek warto porozmawiać o tym z lekarzem. Specjalista powinien przeprowadzić staranny wywiad, dlatego warto zastanowić się, czy dolegliwości towarzyszyły inne objawy (np. gorączka, ból gardła, wysięk ropy, obrzęk), czy pacjent miał kontakt ze zwierzętami. W zależności od podejrzeń można wykonać badania laboratoryjne oraz obrazowe – USG, RTG, a na dalszych etapach także tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.

Leczenie węzłów chłonnych

Zazwyczaj objawy mijają wraz z podstawową chorobą. Zwykle dzieje się to samoistnie albo po kuracji antybiotykowej. Często również stosuje się leki przeciwbólowe lub naturalne metody, które łagodzą dolegliwości. Na pewno warto skorzystać z udogodnienia, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Pozwala ono w spokoju dochodzić do siebie po przebytej chorobie, a jego uzyskanie nie wymaga nawet wychodzenia z domu.

Leki, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu

Ból węzłów chłonnych można zniwelować, stosując sprawdzone środki farmakologiczne. Leki, które mogą okazać się pomocne w łagodzeniu symptomów bólowych, to między innymi:

Domowe sposoby na ból węzłów chłonnych

Bolesność w obrębie węzłów można łagodzić domowymi sposobami. Należy przy tym pamiętać, by wyeliminować bezpośrednią przyczynę wystąpienia tego rodzaju objawów. Dlatego podstawą leczenia zawsze powinna być wizyta u lekarza. Jak więc można poradzić sobie z tego rodzaju bólem? Wiele osób wykorzystuje w tym celu lecznicze właściwości ziół. Sprawdzają się okłady z nagietka, babki lancetowatej albo dziurawca.

Ból węzłów chłonnych oraz powiększenie tego obszaru to nieprzyjemna przypadłość. Zwykle nie stanowi objawu groźnej choroby, ale pamiętajmy, że tak daje o sobie znać wiele nowotworów. Dlatego lepiej nie odkładać wizyty u lekarza na później.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz