Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból sutków – przyczyny i objawy dolegliwości. Kiedy skonsultować się z lekarzem?

ból sutków

Najczęściej ból sutków występuje podczas naturalnych procesów dojrzewania i starzenia zachodzących w organizmie. Doświadczają go również kobiety w czasie ciąży oraz matki, które karmią piersią. Jeżeli wiadomo, że dolegliwości bólowe brodawek sutkowych nie są związane z żadną z tych przyczyn, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Najczęstsze przyczyny bólu sutków

Ból sutków może mieć różne przyczyny. Bolesności są spowodowane choćby hormonalnymi zmianami w organizmie, zakażeniami, stanami zapalnymi lub uszkodzeniami. U kobiet ból sutków może wskazywać na nadchodzący okres lub ciążę, ale także na poważne choroby, takie jak rak piersi. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli ból jest długotrwały lub nasilony. Do najczęstszych przyczyn bólu sutków należą:

  • zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży, laktacji, menopauzy;
  • cykl menstruacyjny;
  • stany zapalne i zakażenia;
  • mastopatia, charakteryzująca się łagodnymi torbielami wypełnionymi płynem;
  • nowotwory;
  • łagodne guzy piersi;
  • przyjmowanie niektórych leków. 

Jeśli odczuwasz ból piersi lub sutków, skorzystaj z rozwiązania, jakim jest e-recepta. Dzięki temu szybko otrzymasz niezbędną pomoc.

Ból sutków a cykl menstruacyjny

Ból sutków tuż przed miesiączką określany jako mastodynia. Pojawia się po owulacji, na kilka dni przed okresem lub w trakcie jego trwania. Fizjologiczna bolesność piersi zwykle znika po rozpoczęciu krwawienia miesięcznego i nie stanowi powodu do niepokoju. Występuje zazwyczaj w obu sutkach, ale może być też skoncentrowana w jednym z nich. Czasem towarzyszy jej obrzmienie, podrażnienie i wrażliwość. Dolegliwość jest często spowodowana nadmiernym stężeniem progesteronu oraz estrogenu. Menstruacja i związane z nią objawy bólowe często utrudniają normalne funkcjonowanie i pracę. Warto więc skorzystać z L4 online.

Bolesność przy dotykaniu – objaw dojrzewania i menopauzy

Okres dojrzewania jest naturalnym procesem, który wiąże się z wieloma zmianami w ciele, w tym hormonalnymi i fizycznymi. To może przekładać się na ból sutków. Zazwyczaj objawy są krótkotrwałe, ale w niektórych przypadkach mogą się przedłużać lub nasilać. Natomiast menopauza to proces, który zachodzi w życiu każdej kobiety, gdy jej organizm przestaje produkować hormony płciowe. Wiąże się ona z wieloma zmianami w ciele, w tym zaburzeniami hormonalnymi, które mogą powodować ból sutków. Innymi objawami menopauzy są m.in. uderzenia gorąca, zmiany nastroju i suchość pochwy.

Ból sutków w ciąży – co oznacza?

Ból sutków to dość częsta dolegliwość, na którą skarżą się przyszłe mamy. Przyczyny tego zjawiska są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Jest to jeden z pierwszych sygnałów, które informują o tym, że ciąża się rozwija. Wtedy zazwyczaj jest delikatny, przypomina uczucie mrowienia lub szczypania. Takie objawy są spowodowane przez hormony (progesteron i estrogen), których poziom wzrasta wraz z rozwojem płodu. Wtedy skóra sutków może być również bardziej wrażliwa i podatna na zmiany. Ból sutków u ciężarnej może również pojawić się w późniejszym okresie, gdy ciało kobiety przystosowuje się do karmienia piersią. Dochodzi do powiększenia gruczołów sutkowych, co prowadzi do bólu i dyskomfortu.

Ból sutków a karmienie piersią

Do przyczyn bólu piersi oraz sutków należy pośrednio również naturalne karmienie noworodka. Mowa o sytuacji, gdy dziecko chwyta samą brodawkę, bez jej otoczki. Nie jest to błahy temat, ponieważ skutkiem błędnej techniki karmienia może być zapalenie. W jego wyniku pojawia się obrzęk tkanki gruczołowej, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i osłabienie. Ból sutków może pojawiać się ze względu na zaleganie pokarmu i zablokowanie ujścia przewodów mlecznych. Konsekwencją bywa nie tylko stan zapalny, lecz także ropień. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy poradni laktacyjnej.

Co może powodować ból sutków u mężczyzn?

Ból sutka to zjawisko, które może występować u mężczyzn w każdym wieku. Jedną z głównych przyczyn są zaburzenia hormonalne związane z czynnością jąder, co może wynikać z niedoboru testosteronu w organizmie. Inne czynniki to między innymi choroby układu hormonalnego, stres, alergie, infekcje, guzki lub urazy. Oprócz tego przyczyn można doszukiwać się w chorobach autoimmunologicznych, chorobach tarczycy, zaburzeniach psychicznych oraz stanach zapalnych. Niektóre z nich powodują swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk i wyciek. W takich przypadkach konieczne może okazać się wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak USG, badania krwi i moczu. Ważne, aby mężczyźni, którzy odczuwają ból sutków, udali się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy i przejścia do odpowiedniego leczenia. Być może konieczne okaże się również zwolnienie lekarskie online.

Diagnostyka bólu sutków

Ból sutków można skonsultować ze swoim ginekologiem, aby wykluczyć groźne przypadłości. Do wizyty powinny skłonić m.in. zmiany w wyglądzie, tkliwość i to, że stają się wrażliwe na dotyk. Wyciek z brodawki stanowi kolejny powód, by pojawić się w gabinecie lekarskim. Badania powinny obejmować wywiad i badanie fizykalne, a także inne metody diagnostyczne, w zależności od występujących objawów i wskazań. Aby ustalić przyczynę bólu sutka, lekarz może zlecić przeprowadzenie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, OB, poziom hormonów, a także testy na obecność infekcji lub innych chorób. Warto wykonać również mammografię, USG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, aby wykluczyć poważne choroby piersi.

Chociaż w wielu przypadkach ból sutka może okazać się niegroźny i wiązać się z naturalnymi zmianami hormonalnymi, ważne, aby skonsultować się z lekarzem. Pozwoli to przeprowadzić diagnostykę w kierunku poważnych chorób. Istotna jest także samodzielna obserwacja oraz wykonywanie badań profilaktycznych. Również kobiety w ciąży nie powinny kłaść takich dolegliwości na karb swojego stanu.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz