Ból przy przełykaniu to jedna z najczęstszych oznak infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Z tego względu zwykle nie budzi u pacjenta większego niepokoju. Jeżeli jednak wraz z bólem przełyku nie pojawiają się inne charakterystyczne objawy, należy udać się do lekarza. Odynofagia może bowiem świadczyć też o bardzo poważnych schorzeniach.
Ból przy przełykaniu – co należy o nim wiedzieć?
Odynofagia, czyli ból przy przełykaniu, to jeden z objawów zwiastujących zaburzenie połykania. Symptom ten może być związany z wieloma różnymi schorzeniami. Często pojawia się również w wyniku przyjmowania niektórych pokarmów stałych i płynnych. Stany zapalne powstałe w wyniku infekcji także bardzo często objawiają się w takiej formie. Jeżeli za twoimi problemami z przełykaniem stoi infekcja, pamiętaj, że jest wygodne rozwiązanie, dzięki któremu wykupisz przepisane leki, czyli recepta online. Zwykle przyczyną bolesności jest podrażnienie błony śluzowej gardła, przełyku i jamy ustnej.
Ból przy przełykaniu – objawy
Ból przy przełykaniu może dawać zróżnicowane objawy. Jeżeli jego źródłem jest stan zapalny, to najczęściej ma on charakter ostry i uniemożliwia przełykanie. W przypadku uszkodzenia przełyku ból jest odczuwany za mostkiem i jest gniotący. Choroba refluksowa daje wrażenie palenia w przełyku, co jest szczególnie intensywne u osób z nadżerkami błony śluzowej, które powstały w wyniku spożycia substancji drażniących w postaci alkoholu lub pikantnych potraw.
Ból przy przełykaniu – przyczyny
Odynofagia nie jest oddzielną jednostką chorobową, a objawem problemów zdrowotnych. Wśród jej przyczyn można wymienić:
- zakażenie gardła lub krtani, do którego mogło dojść w wyniku anginy lub zapalenia krtani;
- choroby przełyku – między innymi choroba wrzodowa lub zespół Barretta;
- refluks żołądkowo-przełykowy – dochodzi do niego w wyniku podniesienia się kwasu z żołądka do przełyku;
- choroby tarczycy – między innymi niedoczynność tarczycy;
- guzy lub inne zmiany nowotworowe w przełyku lub w gardle;
- zaburzenia nerwowo-mięśniowe, takie jak dystonia przełyku;
- zaburzenia psychologiczne, takie jak nerwica jamy ustnej.
W przypadku infekcji, której objawem jest ból przy przełykaniu, pacjent powinien wziąć L4 online i odpoczywać w domu, by wrócić do zdrowia.
Ból przy przełykaniu – diagnostyka
Lekarz może przeprowadzić badanie gardła, krtani i przełyku w celu wykrycia widocznych zmian lub stanów zapalnych. Skuteczne będzie również badanie endoskopowe, podczas którego będzie można stwierdzić, czy w gardle pacjenta są jakieś zmiany. Jeżeli odczuwasz długotrwałe problemy z bólem przełyku, nie lekceważ ich i udaj się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę i wprowadzi odpowiednie metody leczenia.
Ból przy przełykaniu – leczenie
Leczenie bólu przy przełykaniu zależy od źródła tej dolegliwości. Oto kilka przykładów:
- zakażenia gardła lub krtani – specjalista zazwyczaj zaleca przyjmowanie antybiotyków. Pacjent nie powinien wystawiać swojego zdrowia na niebezpieczeństwo, dlatego powinien przebywać na L4. Zwolnienie lekarskie online można otrzymać bez wychodzenia z domu;
- refluks żołądkowo-przełykowy – leczenie może obejmować leki redukujące kwas żołądkowy oraz zmianę diety i stylu życia (np. unikanie tłustych potraw, alkoholu, tytoniu);
- choroby przełyku – lekarz może przepisać leki redukujące kwas żołądkowy, leki przeciwbólowe, a także wdrożyć leczenie endoskopowe lub chirurgiczne;
- choroby tarczycy – w ich leczeniu wykorzystuje się leki hormonalne;
- guzy lub inne zmiany nowotworowe – w tym przypadku zaleca się radioterapię, chemioterapię lub leczenie chirurgiczne;
- zaburzenia natury psychologicznej – w leczeniu wykorzystuje się psychoterapię i farmakoterapię.
Ból przy przełykaniu śliny lub pokarmu potrafi być naprawdę nieprzyjemny. Zwykle nie oznacza groźnej choroby, jednak może zwiastować choćby zmiany nowotworowe. W przypadku przedłużającego się bólu należy udać się do specjalisty, aby zwalczyć problem, zanim przerodzi się w coś poważniejszego.