W ujęciu anatomicznym ręka to nie cała kończyna górna, tylko palce, śródręcze (dłoń i grzbiet) oraz nadgarstek. Znajduje się tu sporo kości, stawów, nerwów, mięśni, ścięgien itd. Pacjenci odczuwają bóle na wiele sposobów – skarżą się m.in. na rwanie, kłucie, ucisk, tępe pulsowanie. Czasami doskwiera im przez cały czas, w pozostałych przypadkach występuje i nasila się o konkretnej porze lub przy określonych czynnościach. Trudno samodzielnie zdiagnozować ból prawej ręki, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem. Łatwo stwierdzić uraz, ale ciężej ocenić jego rodzaj i zakres bez badań. Rozróżnienie chorób zapalnych wymaga specjalistycznej wiedzy.
Przyczyna bólu prawej ręki – uraz. Uszkodzenia kości, stawów, nerwów, mięśni, ścięgien
Do mechanicznego urazu może dojść w wielu sytuacjach, a podobne okoliczności nie zawsze wywołają zbliżone obrażenia. Uszkodzeniu ulegają różne struktury anatomiczne. Dochodzi do całkowitego przerwania lub jedynie naruszenia ciągłości tkanki. Urazom najczęściej towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie, a bolesności są odczuwalne od razu.
Najczęstsze uszkodzenia i ich przyczyny
Bóle ręki lewej bądź prawej mogą też pojawić się dopiero po pewnym czasie od niefortunnego zdarzenia, np. gdy dojdzie do przesunięcia pewnych części ciała. Nacisk sprzyja stanom zapalnym i degeneracji komórek nerwowych i naczyniowych. Wśród typowych uszkodzeń są:
- naciągnięcia, naderwania, zerwania mięśni i ścięgien;
- pęknięcia, złamania kości;
- skręcenia, zwichnięcia stawów ręki.
Przyczyną bolesności może być też ganglion – galaretowata torbiel wypełniona płynem z uszkodzonego stawu, zwykle tworzy się po grzbietowej stronie nadgarstka. Najczęściej kontuzje dotyczą okolicy nadgarstka, z uwagi na regularne przeciążenia i dużą ruchomość. Uszkodzeniom mechanicznym i zwyrodnieniom sprzyjają m.in. zaawansowany wiek, zbyt wysoka masa ciała, a także zaburzenia hormonalne i schorzenia, które skutkują osłabieniem struktur anatomicznych.
Promieniujące bóle rąk
Czasami bolesności promieniują. Ból prawej ręki może w nadgarstku wynikać np. z problemów w obrębie nerwu łokciowego, kości promieniowej czy barku. Zwyrodnienia kręgosłupa często wywołują ból, mrowienie i niedowład innych części ciała. Możliwa jest również odwrotna sytuacja – mimo że uszkodzona jest ręka, to ból lokalizuje się w innym miejscu. Nie masz pewności, co jest problemem, a dolegliwości nie przechodzą? Weź zwolnienie lekarskie online i umów się na badania!
Rwący ból prawej ręki – przyczyny reumatyczne, choroby zwyrodnieniowe stawów
Choroby reumatologiczne często charakteryzują się postępującą sztywnością stawów oraz symetrycznymi symptomami – dolegliwości pojawiają się w obu kończynach. Sztywnienie i ograniczenie ruchomości zazwyczaj powtarzają się w podobnych porach, zwykle w nocy i nad ranem. Dotkliwy ból rąk stanowi sygnał, by przeprowadzić rozpoznanie w kierunku takich przypadłości, jak:
- dna moczanowa;
- łuszczycowe zapalenie stawów;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- choroba de Quervaina – zapalenie pochewki ścięgna i stawu podstawy kciuka. Zwykle rozwija się przez monotonne powtarzanie tych samych czynności oraz nadmierne obciążenia, ale może też pojawić się w wyniku urazu czy RZS;
- zespół Volkmanna.
Na jakie symptomy zwrócić uwagi?
W przypadku chorób zwyrodnieniowych można mówić o schorzeniach pierwotnych lub wtórnych. Łączą je konsekwencje i zmiany struktur stawowych – dochodzi do zmniejszenia i uszkodzeń chrząstki stawowej, zaniku mięśni, zwężenia szpary stawowej, tworzą się kostne wyrośla. Ból prawej ręki objętej zmianami będzie nasilać się podczas wykonywania ruchów w tej części kończyny, pod koniec dnia i w okresach zaostrzenia. Lekarze radzą, by pacjenci zwrócili szczególną uwagę na niespecyficzne objawy ogólne:
- obrzęk;
- bolesności wielu stawów;
- gorączka i stan podgorączkowy;
- osłabienie, uczucie rozbicia i przemęczenia;
- nagły spadek wagi.
Bóle prawej lub lewej ręki jako objaw zespołu cieśni nadgarstka
To schorzenie nazywane jest również ciasnotą nadgarstka oraz zespołem kanału nadgarstka. Chorzy zgłaszają drastyczny spadek siły mięśniowej. Najczęstszym objawem współtowarzyszącym bólowi jednej z rąk jest niepewny chwyt, w niektórych przypadkach przechodzi nawet brak możliwości zaciśnięcia dłoni w pięść. W początkowej fazie występują zaburzenia czucia w obrębie czterech palców, kłopoty z kciukiem pojawiają się później. Przyczyną wszystkich symptomów jest ściskanie kanału nadgarstka i nadmierny ucisk nerwu pośrodkowego, które może również wywołać stan zapalny. ZCN jest następstwem rozmaitych kłopotów zdrowotnych. Główne czynniki ryzyka tego schorzenia to:
- urazy ortopedyczne ręki;
- cukrzyca;
- zbyt duża masa ciała;
- dna moczanowa;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- amyloidoza;
- sarkoidoza;
- niedoczynność tarczycy;
- akromegalia.
Czym może skutkować zespół cieśni nadgarstka i zespół Guyona?
Ból prawej ręki w nadgarstku to poważny sygnał ostrzegawczy. ZCN wywołuje podobne objawy, co zespół Guyona – bez przeprowadzenia dokładnych badań nawet lekarzom trudno będzie postawić właściwą diagnozę. Nie warto czekać i liczyć, że może problem wcale nie jest tak poważny i z czasem wszystko samo się unormuje. Tak dochodzi do rozwoju poważnych komplikacji, które mogą się skończyć utratą możliwości wykonywania wielu czynności manualnych! Złóż wniosek o L4 online, aby jak najszybciej zweryfikować swój aktualny stan i poznać zalecenia lekarskie.
Schorzenia neurologiczne mogą objawiać się m.in. drętwieniem i bólem prawej ręki
Silny, przewlekły stres oraz nerwice należy rozpatrywać w kategorii istotnych zaburzeń neurologicznych. Niektóre problemy o podłożu psychicznym powodują nerwobóle porównywalne z dolegliwościami spowodowanymi uszkodzeniem neuronów. Komórki mogą ulec degradacji zarówno pod wpływem czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, fizycznych i chemicznych. Osoby nadużywające alkoholu często proszą o poradę w zakresie leczenia bólu ręki, podczas gdy źródło problemu tkwi w skutkach długotrwałego picia.
Ból prawej ręki a poważne problemy zdrowotne
Bóle w prawej ręce mogą być również oznaką udaru mózgu, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Pozostałe symptomy tego stanu to przede wszystkim bóle i zawroty głowy, nudności, zaburzenia mowy, równowagi i wzroku, problemy z mówieniem, drętwienie twarzy oraz kończyn. Inne choroby neurologiczne, w których przebiegu mogą wystąpić bóle rąk, to między innymi:
- padaczka;
- stwardnienie rozsiane;
- zespół Guillaina-Barrégo.
Diagnozowanie, leczenie pacjentów zgłaszających ostry lub przewlekły ból rąk
Co oznacza ból ręki? Możliwości jest naprawdę dużo, dlatego niezbędna jest profesjonalna diagnostyka. Pierwsza faza rozpoznania zazwyczaj polega na wywiadzie medycznym i ewentualnie badaniach palpacyjnych. Obrazowe badania diagnostyczne (RTG, MRI, USG, TK) powinny szybko wykazać wszelkie urazy i zwyrodnienia – jeśli choroba ma charakter zapalenia, potwierdzą ją badania laboratoryjne. Najczęściej wykonuje się morfologię krwi, CRP i OB. To jedynie przykłady, które nie wyczerpują wszystkie możliwości. Są badania, które pozwalają wykryć pewne przypadłości od razu, za pierwszym razem, i charakteryzują się przy tym wysoką skutecznością.
Diagnoza i metody dochodzenia do sprawności
Jeśli lekarz podejrzewa, że za bólem prawej ręki pacjenta stoi zespół cieśni nadgarstka albo tzw. łokieć tenisisty, prawdopodobnie zleci EMG – badanie przewodnictwa nerwowego. To najbardziej efektywna metoda diagnozowania niedowładach spastycznych oraz wiotkich. Dlatego podczas wywiadu chory powinien udzielać wyczerpujących, maksymalnie szczegółowych informacji. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na powrót do pełni zdrowia i sprawności. Wśród dostępnych metod są m.in.:
- ćwiczenia rehabilitacyjne;
- fizjoterapia;
- zabiegi chirurgiczne, np. artroskopia;
- fizykoterapie (z użyciem laserów, ultradźwięków, ciepła, zimna etc.);
- uzupełniające leczenie uzdrowiskowe.
Leki, które mogą pomóc na ból prawej ręki
Niektóre skutki urazów nie są poważne i można je złagodzić prostymi, domowymi metodami. Na przykład rozgrzewającym lub schładzającym kompresem albo niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Leczenie farmakologiczne poważniejszych chorób zapalnych wymaga indywidualnego dopasowania preparatów. Niektórzy pacjenci odczuwają tak silne bóle w prawej i lewej ręce, że potrzebują silniejszych substancji. W kategorii leków przeciwbólowych, na które niezbędna będzie recepta online, są między innymi:
- Kidofen Duo;
- Celebrex;
- Ketonal Forte;
- Poltram Retard;
- Tramadol Aurovitas;
- Tramal;
- Sevredol;
- Vellofent;
- Vendal Retard;
- Methadone Hydrochloride;
- Bunorfin;
- Transtec;
- Suboxone.
Bóle prawej ręki mogą równie dobrze świadczyć o niegroźnym urazie, co poważnych uszkodzeniach tkanek oraz schorzeniach, które wymagają jak najszybszego leczenia. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeżeli bolesności w obrębie ręki, przedramienia, łokcia, ramienia czy barku są wyjątkowo ostre, nie ustąpiły z czasem, ulegają nasileniu lub towarzyszą im niepokojące objawy ogólne. Wyniki przeprowadzonych badań zdecydują o sposobie leczenia. Zwlekanie z wizytą u specjalisty zwiększa ryzyko powikłań i wystąpienia chorób zapalnych w przyszłości.