Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból podbrzusza u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie

ból podbrzusza u mężczyzn

Ból podbrzusza u mężczyzn można wiązać z wieloma schorzeniami. Lekarze najczęściej diagnozują zapalenie gruczołu krokowego (prostaty), ale na pewno nie należy sprowadzać objawu jedynie do tego problemu. Jest to bowiem objaw między innymi chorób jelit oraz schorzeń innych narządów położonych w dole jamy brzusznej. Silny ból podbrzusza, który zlokalizowany jest po prawej stronie, może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Bóle w podbrzuszu u mężczyzny zawsze wymagają diagnostyki, dlatego nie należy tego bagatelizować – trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Ból podbrzusza u mężczyzn – najważniejsze informacje

Ból w podbrzuszu u mężczyzn może wystąpić niezależnie od wieku. Należy wymienić różne czynniki, włącznie z chorobami przewlekłymi, infekcjami, urazami lub schorzeniami układu pokarmowego. W niektórych przypadkach ból może być symptomem cięższych problemów zdrowotnych, takich jak rak prostaty. Jeśli więc objaw występuje on dłużej niż kilka dni, warto skontaktować się ze specjalistą w celu dokładnego zbadania przyczyny. Często konieczne bywa długotrwałe leczenie, w czym pomocna może okazać się e-recepta.

Co oznacza ból w podbrzuszu u mężczyzn?

Ból odczuwany w dolnej części jamy brzusznej może być objawem wielu różnych chorób. Częstą przyczyną są między innymi infekcje dróg moczowych, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie gruczołu krokowego, kamica moczowa (kamienie nerkowe, kamienie w pęcherzu moczowym lub kamienie w drogach moczowych) i rak prostaty. Ból w podbrzuszu u mężczyzn może też być objawem groźnych schorzeń, takich jak zawał mięśnia sercowego. Pacjenci zazwyczaj określają dolegliwości bólowe jako dyskomfort czy też pieczenie. Mogą one mieć charakter ciągły lub towarzyszyć konkretnym czynnościom. Dzięki temu łatwiej doszukać się pierwotnych przyczyn bólu.

Ból podbrzusza u mężczyzn – pośrodku

Ból podbrzusza na środku to częsty problem, z jakim borykają się mężczyźni. Jeśli jest ostry i nagły, może oznaczać choroby zapalne lub niedrożność jelit. Ból może również wynikać z urazu związanego z uprawianiem sportu lub wypadkiem. Czasami może być spowodowany zapaleniem trzustki lub wrzodem żołądka. Jeśli dolegliwości pojawiają się na środku podbrzusza, wówczas można podejrzewać zapalenie jąder, gruczołu krokowego, łagodny rozrost prostaty albo infekcję układu moczowego. Aby skupić się na rekonwalescencji, najlepiej skorzystać z L4 online.

Typowe objawy, które towarzyszą bólowi

Dolegliwości w tej okolicy objawiają się również silnymi zaparciami. Niekiedy są one wyczuwane w lewym dole biodrowym! Jednak tego rodzaju symptomy mijają bardzo szybko. W takim przypadku wystarczy masaż lub leki przeczyszczające. Jeśli jednak nie daje to rezultatu, najlepiej wykonać lewatywę.

Bóle w podbrzuszu u mężczyzny – po prawej stronie

Przyczyną bólu podbrzusza, który występuje po prawej stronie, może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeśli pojawia się w dole brzucha, stan pacjenta jest dość zaawansowany. Wcześniej bowiem ogniskuje się w okolicy pępka. Ból podbrzusza u mężczyzn występuje również w przypadku przepukliny kolki albo kamicy nerkowej. Tutaj typowymi objawami są uczucie dyskomfortu podczas mikcji, a także obecność krwi w moczu. Wiąże się to z przechodzeniem złogów przez drogi moczowe. Ból umiejscowiony po prawej stronie podbrzusza można oznaczać również zapalenie uchyłków.

Ból podbrzusza u mężczyzn – po lewej stronie

Jeśli ból pojawia się po lewej stronie podbrzusza, może oznaczać zespół jelita drażliwego. Występuje również przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, niestrawności czy innych chorobach układu pokarmowego. Warto odpowiednio umiejscowić lokalizację bólu, będzie to pomocne podczas późniejszego procesu diagnostycznego.

Ból podbrzusza u mężczyzn występujący po wysiłku

Ból podbrzusza po wysiłku to zjawisko, które może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku i o różnym stopniu aktywności fizycznej. Najczęstszą przyczyną są skurcze mięśni brzucha. Należy pamiętać, że skurcz mięśni zawsze towarzyszy ćwiczeniom i jest to normalny element treningu. Niekiedy w wyniku intensywnego wysiłku dochodzi do przepukliny pachwinowej. Jest to przerwanie ciągłości powłok brzusznych i przeniesieniu fragmentów jamy w okolice pachwin. Schorzeniu towarzyszą zaparcia i uczucie ciężkości, bardzo często uwidacznia się guz.

Ból podbrzusza u mężczyzn – kiedy do lekarza?

Kiedy ból podbrzusza u mężczyzn powinien skończyć się wizytą w gabinecie lekarskim? Na pewno warto zwracać uwagę na dodatkowe symptomy, takie jak utrata apetytu, nudności i wymioty, gorączka, a także osłabienie i uczucie zmęczenia. Z pewnością alarmujące są guzki na jądrach oraz wyciek z cewki moczowej, które czasami pojawiają się przy zapaleniu jąder. W takich sytuacjach wskazane jest zwolnienie lekarskie online, ale to nie wszystko. Konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki – w tym celu lekarz wykonuje:

  • badanie fizykalne;
  • badania laboratoryjne;
  • badania obrazowe – zwykle to USG jamy brzusznej, a także tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Ból podbrzusza – leczenie

Leczenie bólu podbrzusza zależy od przyczyny, dlatego, aby dowiedzieć się, co jest powodem wystąpienia takiego objawu, należy udać się do lekarza. Zazwyczaj na początku wdraża się leczenie objawowe, w czym pomocne okazują się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kiedy już wiadomo, co spowodowało ból podbrzusza u mężczyzn, można zastosować bardziej odpowiednią formę terapii. W przypadku infekcji wskazana jest oczywiście antybiotykoterapia. Jednak jeśli dolegliwości powstały na przykład w wyniku utworzenia się przepukliny, wtedy jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Leki, które pomagają w uśmierzaniu bólu

Pacjenci, którzy czują ból oraz dyskomfort, mogą sięgnąć po środki uśmierzające. W walce z takimi symptomami sprawdzają się między innymi:

Ból podbrzusza u mężczyzn może mieć różne przyczyny. W zależności od umiejscowienia czy nasilenia oznacza niestrawność lub świadczy o groźnej chorobie – nawet nowotworze. Dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć objawów i konsultować je z lekarzem.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz