Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból podbrzusza promieniujący do odbytu – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

ból podbrzusza promieniujący do odbytu

Co robić w sytuacji, kiedy pojawia się ból podbrzusza promieniujący do odbytu? Wbrew pozorom jest to częsty objaw, który jednak powinien stanowić powód do zgłoszenia się na konsultację lekarską. Konieczne jest bowiem ustalenie bezpośredniej przyczyny występowania tak niepokojących symptomów. Szczególnie alarmujący symptom to krwawienie z okolic odbytu.

Ból podbrzusza promieniujący do odbytu – przyczyny

Ból podbrzusza promieniujący do odbytu wynika z bliskiego sąsiedztwa tych okolic. Bardzo często wystąpienie takich objawów wiąże się z wypróżnieniami – są odczuwane głównie przy zaparciach. Aby skutecznie pozbyć się tych dolegliwości, często wystarczy farmakoterapia, którą umożliwi e-recepta. Dzięki niej pacjent zyskuje leki, które są niezbędne dla zniwelowania niepożądanych symptomów. Inne możliwe przyczyny pojawiania się bólu podbrzusza promieniującego do odbytu to między innymi:

 • miesiączka u kobiet – objawy pojawiają się niedługo przed pojawieniem się krwawienia lub w trakcie okresu;
 • choroby jelit, takie jak zespół jelita drażliwego;
 • zapalenie gruczołu krokowego;
 • rak odbytu;
 • infekcja intymna.

Symptom może również pojawić się po stosunku.

Ból podbrzusza i krew z odbytu – co to za objaw?

Bólowi podbrzusza promenującemu do odbytu może towarzyszyć również krwawienie. Najczęściej przyczyną są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Do powstania takiej patologicznej zmiany, przyczyniają się między innymi zaparcia. Jest to ważny temat, ponieważ choroba obniża jakość życia. Wielu chorych zgłasza się do lekarza, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana. Warto pokonać skrępowanie, tym bardziej że krew może być symptomem jeszcze poważniejszego schorzenia.

Ból podbrzusza i odbytu – jakim chorobom towarzyszy?

Ból podbrzusza promieniujący do odbytu oraz dolegliwości bólowe okolic odbytnicy to symptom, który w większości przypadków nie mija sam z siebie. Pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy sytuacja staje się poważna i może dochodzić do powikłań. L4 online w niektórych sytuacjach będzie niewystarczające.

Ropień okołoodbytniczy

Ropień okołoodbytniczy jest rzadkim schorzeniem, niemniej nie można o nim zapominać. Jednym z objawów bywa ból podbrzusza promieniujący do odbytu oraz całej okolicy. Jednak najbardziej charakterystycznym symptomem jest bolesne zgrubienie wypełnione ropą, które tworzy się blisko odbytu. Z tego powodu pacjentowi trudno jest siedzieć i leżeć. Poprawę samopoczucia przynosi pęknięcie zmiany.

Zapalenie gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego to chyba jedna z bardziej typowych męskich przypadłości. Ból podbrzusza nie jest bardzo nasilony, chociaż utrudnia funkcjonowanie. Chorzy zmagają się z częstomoczem oraz bolesną mikcją. Oprócz tego coraz częściej pojawiają się problemy z erekcją oraz przedwczesnym wytryskiem. Duże znaczenie w wykrywaniu stanu zapalnego mają regularne badania profilaktyczne, którym powinni poddawać się również mężczyźni.

Ból podbrzusza i odbytu – kiedy do lekarza?

Ból podbrzusza promieniujący do odbytu, a także ból odbytu wymagają postawienia odpowiedniej diagnozy. W takim przypadku należy udać się do swojego lekarza rodzinnego. Specjalista zbierze podstawowe informacje i przeprowadzi badanie fizykalne. Istotne jest dokładnie określenie umiejscowienia ogniska bólu, a także jego nasilenia i charakteru (czy jest kłujący, ostry itp.). Być może konieczne będzie przeprowadzenie badań laboratoryjnych oraz obrazowych, takich jak USG jamy brzusznej. Natychmiastowej interwencji wymagają objawy dodatkowe, w tym:

 • krwawienie z odbytu;
 • stolce z widoczną domieszką krwi;
 • bardzo silny ból, wybudzający ze snu;
 • wymioty;
 • biegunka;
 • omdlenia;
 • gorączka;
 • niewielki, samoczynny spadek masy ciała.

Jak wygląda leczenie dolegliwości bólowych?

Jeśli dolegliwości bólowe dają się mocno we znaki, warto wziąć zwolnienie lekarskie online. Jeżeli bólowi podbrzusza nie towarzyszą dodatkowe symptomy, zwykle wystarczy zastosować lek rozkurczowy lub przeciwbólowy. Pomocne mogą okazać się również ciepłe okłady oraz wypoczynek. Natomiast w przypadku poważnej choroby, leczenie zależeć będzie od bezpośredniej przyczyny.

Leki przeciwbólowe, które mogą pomóc na ból brzucha

Aby uśmierzyć zwykły ból podbrzusza, warto sięgnąć po sprawdzone środki. Przydatne mogą okazać się na przykład:

Ból podbrzusza promieniujący do odbytu to dolegliwość, która wymaga odpowiedniego zdiagnozowania. W wielu przypadkach konieczne jest wdrożenie bardziej zaawansowanego leczenia.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz