Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból pod prawą łopatką – jakie mogą być przyczyny?

ból pod prawą łopatką

Ból pod prawą łopatką nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Dolegliwość ta wymaga jednak dokładnej diagnozy. Często przyczyną tego rodzaju objawów są problemy z kręgosłupem. Jeśli odczuwasz ból w okolicy łopatek, który trwa podejrzanie długo, musisz skonsultować się z lekarzem.

Ból pod prawą łopatką – jakie mogą być przyczyny?

Częstą przyczyną bólu pod prawą łopatką jest pozostawanie przez dłuższy czas w jednej pozycji. Taka sytuacja może powodować odrętwienie i naciągnięcie mięśni. Często zdarza się to u osób, które dużo czasu spędzają przy komputerze. Jest to tylko jedna z możliwości. Ból pod łopatką może jeszcze promieniować z innych części ciała.

Ból pod prawą łopatką – objawy

Ból pod prawą łopatką może występować w wielu postaciach, między innymi jako:

 • ból promieniujący do ramienia lub ręki, który ogranicza jej ruchomość;
 • ból nasilający się przy poruszaniu się;
 • ból promieniujący do klatki piersiowej;
 • ból wywołujący trudności w poruszaniu ramieniem;
 • ból nasilający się przy kaszlu lub kichaniu.

Część pacjentów narzeka na delikatne pulsowanie lub ćmienie pod łopatką. Inni zmagają się z głębokim i nasilającym się bólem. Występują także przypadki dolegliwości bólowych, które powodują drętwienie całej kończyny lub problemy z wzięciem głębokiego oddechu.

Ból pod prawą łopatką a problemy z układem mięśniowo-szkieletowym

Ból pod prawą łopatką może być powiązany z nadwyrężeniem mięśni. Najczęściej problem ten dotyczy osób, które wykonują ciężką pracę fizyczną lub pracują przed komputerem w nieodpowiedniej pozycji ciała. Narażeni na problemy z układem mięśniowo szkieletowym mogą być również kierowcy, a także osoby pracujące przy taśmie produkcyjnej. Dodatkowymi objawami problemów z układem mięśniowo-szkieletowym są ból pod lewą pachą i ból pod prawą piersią.

Ból pleców a nerwica

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, które objawia się silnym niepokojem, lękiem, a także różnego rodzaju somatycznymi objawami, takimi jak bóle lub problemy z trawieniem. Choroby nerwicowe leczone są najczęściej przy pomocy psychoterapii lub farmakoterapii. Ból pod prawą łopatką nie jest typowym objawem nerwicy, ale odnotowuje się takie przypadki. Jeżeli podejrzewasz, że twoje dolegliwości mają związek z nerwicą, udaj się do specjalisty, aby mógł przystąpić do działania po postawieniu dokładnej diagnozy.

Ból pod prawą łopatką a zawał serca

Ból pod prawą łopatką może być objawem zawału serca, jednak to nie jest regułą. Zawał serca to poważne schorzenie, które polega na zablokowaniu dopływu krwi do serca, co prowadzi do uszkodzenia mięśnia sercowego. Innymi objawami zawału są:

 • ból lub ucisk w klatce piersiowej, który może promieniować do ramion, szyi, żuchwy, pleców, brzucha lub kończyn górnych;
 • duszności;
 • nieregularne bicie serca;
 • osłabienie lub zawroty głowy;
 • potliwość;
 • nudności i wymioty.

Osoby po zawale serca muszą stale przyjmować leki. Nie można zatem zapominać, by uzupełniać ich zapas, gdy kończy się opakowanie i korzystać z rozwiązania, jakim jest e-recepta.

Ból pod prawą łopatką a nerwobóle

Nerwobóle wywoływane są przez ucisk lub stan zapalny nerwu. Mogą być spowodowane przez wiele różnych schorzeń, między innymi:

 • skrzywienie kręgosłupa;
 • nadwagę;
 • urazy;
 • choroby reumatyczne.

Nerwobóle często są opisywane jako bóle promieniujące, które pojawiają się w jednym miejscu i rozszerzają się do innego. Bólom mogą jeszcze towarzyszyć drętwienie i osłabienie mięśni.

Ból pod prawą łopatką a wątroba

Ból pod prawą łopatką może być związany z wątrobą, a konkretnie z rozgałęzieniami nerwowymi prawego nerwu przeponowego i ich połączeniem z woreczkiem żółciowym. Choroby w obrębie pęcherzyka żółciowego mogą wywoływać dolegliwości bólowe pod prawą łopatką właśnie ze względu na nerwy czuciowe dróg żółciowych.

W przypadku dolegliwości bólowych, które uniemożliwiają wykonywanie obowiązków służbowych, konieczne może być zwolnienie lekarskie L4 online.

Ból pod prawą łopatką – diagnostyka

W przypadku bólu pod prawą łopatką należy ustalić jego przyczynę. Istnieje kilka możliwości, jeśli chodzi o sposób stwierdzania źródła problemu. Diagnostyka obejmuje:

 • wywiad medyczny lekarz będzie chciał poznać dokładny opis twoich dolegliwości. Zapozna się również z historią medyczną pacjenta.
 • badanie fizykalne – specjalista zbada prawą łopatkę i okolicę klatki piersiowej, aby zobaczyć, czy doszło do obrzęku;
 • badania laboratoryjne mogą zostać przeprowadzone badania krwi, między innymi w celu wykluczenia problemów sercowych.
 • badania obrazowe lekarz może zlecić badanie rentgenowskie, tomografię komputerową (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI), aby uzyskać bardziej szczegółowy obraz choroby.

Ból pod prawą łopatką – leczenie

Wyleczenie bólu pod prawą łopatką wymaga zdiagnozowania jego przyczyny. Oto najczęstsze przyczyny i sposoby ich leczenia:
 • problemy mięśniowe – leczenie obejmuje fizjoterapię, masaże, a także stosowanie leków przeciwzapalnych. Konieczna może być także zmiana stylu życia, aby doprowadzić do utraty wagi, np. poprzez ćwiczenia fizyczne;
 • zwyrodnienia stawów – stosuje się podobne metody jak w przypadku problemów mięśniowych;
 • nerwobóle – leczenie bazuje na stosowaniu środków przeciwbólowych, leków przeciwzapalnych oraz na fizjoterapii;
 • choroby serca – stosuje się leki przeciwzakrzepowe i obniżające ciśnienie krwi. Dodatkowo konieczne może być leczenie interwencyjne w postaci bajpasów lub angioplastyki;
 • choroby płuc – leczenie jest uzależnione od rodzaju choroby płuc.
Jeżeli ból pod prawą łopatką jest bardzo silny i w związku z nim pacjent nie może wykonywać obowiązków służbowych, w pełni uzasadnione będzie zwolnienie lekarskie online.

Bólu pod prawą łopatką nie wolno lekceważyć, zwłaszcza jeżeli trwa dłużej niż kilka dni. Warto zwrócić się do lekarza, który dokona diagnozy i wprowadzi ewentualne leczenie.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz