Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból po prawej stronie brzucha

ból po prawej stronie brzucha

Samodzielne postawienie diagnozy jest niemożliwe. Aby rozpocząć odpowiednie leczenie, specjaliści muszą najpierw zweryfikować wstępne rozpoznanie. Silny ból po prawej stronie brzucha może równie dobrze świadczyć o zaburzeniach i chorobach zlokalizowanych tutaj narządów i naczyń, co promieniować z innych części ciała. Problemu nie należy ani bagatelizować, ani wyolbrzymiać. Ból w prawym boku, na górze lub dole brzucha występuje zarówno w stanach zagrożenia życia, jak i niegroźnych sytuacjach.

Rodzaje brzusznych dolegliwości bólowych

Pierwszym kryterium różnicowania jest dokładna lokalizacja bolesności. Jamę brzuszną dzieli się na nadbrzusze, śródbrzusze i podbrzusze. Kłucie, pieczenie, a także tępe lub gniotące bóle w górnej części, bezpośrednio pod żebrami mogą być wywołane urazami żeber, problemami z wątrobą, trzustką, żołądkiem oraz niektórymi odcinkami jelit.

Ból w okolicy pępka, powyżej wyznaczanej przez niego linii, może wskazywać na schorzenia żołądka, pęcherzyka żółciowego, nerek, dróg moczowych, dwunastnicy. Objawy w dolnej części zwykle powiązane są z przypadłościami organów rozrodczych oraz jelita cienkiego i grubego, np. wyrostka robaczkowego. Źródłem problemu mogą być również mięśnie, nerwy i promieniowanie bólu z pleców czy kręgosłupa.

Intensywność i czas trwania bólu w jamie brzusznej

Dokładniejsze informacje o okolicznościach związanych z występowaniem i nasilaniem bólów po prawej stronie brzucha pomogą w szybszym zdiagnozowaniu problemu. Dolegliwości bólowe można również podzielić na ostre i przewlekłe. Pierwsze z wymienionych pojawiają się nagle, mają większe nasilenie i razem z gorączką występują w przebiegu poważnych chorób. Zespół ostrego brzucha może być intensyfikowany przez:

 • kaszel;
 • ruch;
 • problemy z oddychaniem;
 • zmiany ułożenia ciała.

Długotrwały ból zlokalizowany w jamie brzusznej może dokuczać latami, pacjenci często go lekceważą przez niskie natężenie. Częściej towarzyszą mu nieznaczne podwyższenie temperatury ciała, nudności i wymioty. Zarówno przewlekły, jak i ostry ból po prawej stronie brzucha to dobry powód, by iść na L4 online i zrobić odpowiednie badania.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha w prawej części z układu pokarmowego

Nie każda dolegliwość wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Najczęściej ból brzucha pojawia się w następstwie niewielkich zaburzeń ze strony układu pokarmowego – niektóre pokarmy są ciężkostrawne, inne powodują wzdęcia. Tego rodzaju zaburzeniom trawienia sprzyjają także:

 • picie dużych ilości wody;
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny bezpośrednio po jedzeniu;
 • nietolerancje pokarmowe.

Nieco poważniejsze (niekoniecznie groźne) skutki mają zatrucie pokarmowe i tzw. grypa żołądkowa. W takich przypadkach bólowi brzucha w prawej górnej części będą towarzyszyć m.in. mdłości, torsje oraz biegunka. Zalecenia lekarskie zazwyczaj obejmują:

 • przeciwdziałanie odwodnieniu;
 • uzupełnienie elektrolitów;
 • przejście na lekkostrawną dietę;
 • tymczasowe ograniczenie aktywności fizycznej;
 • odpoczynek i relaks.

Ból po prawej stronie brzucha jako typowy objaw chorób i kolki nerkowej

Jedną z najczęściej diagnozowanych przypadłości u pacjentów zgłaszających dolegliwości bólowe w jamie brzusznej jest kamica dróg żółciowych. Zalegające złogi mogą powstawać m.in. na skutek spożywania zbyt dużych ilości tłustych potraw. Bólowi brzucha spowodowanemu kamicą często towarzyszą zgaga, wymioty i nudności. Jednym z możliwych powikłań kamicy jest ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Dodatkowe objawy to:

 • dreszcze;
 • gorączka;
 • żółtaczka;
 • szybsze bicie serca;
 • przyspieszenie oddechu.

Jak odróżnić kamicę żółciową od kolki nerkowej? W tym drugim przypadku choroba przez długi czas przebiega bezobjawowo. Ataki kolki nerkowej mogą współwystępować z silnym parciem na mocz oraz bolesnym lub utrudnionym oddawaniem moczu. Ból po prawej stronie brzucha może wskazywać, że kamienie znajdują się w okolicy prawej nerki. Wraz z przesuwaniem złogów w dół układu moczowego bolesności „schodzą” z prawej dolnej części jamy brzucha do środka, w okolice narządów miednicy.

Ból z prawej części brzucha, w podbrzuszu – wyrostek robaczkowy i jelita, jajniki

Zapalenie wyrostka robaczkowego można poznać m.in. po zaburzeniach łaknienia, mdłościach, wymiotach oraz wstrzymaniu gazów i stolca. Nieznośny ból w prawej dolnej części brzucha nasilają się przy kaszlu i poruszaniu. Bolesności mogą być wywołane niedrożnością lub zapaleniem jelita grubego albo cienkiego. Możliwe są także dolegliwości jelitowo-żołądkowe, takie jak zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa czy zmiany nowotworowe. W razie wystąpienia niepokojących symptomów najlepiej złożyć wniosek o zwolnienie lekarskie online i natychmiastowo zgłosić się do lekarza.

Nieprzyjemne bóle po prawej stronie brzucha mogą być związane z chorobami układu rozrodczego i jego narządów – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U pacjentek diagnozuje się m.in. torbiel i pęknięcie jajnika, skręcenie jajowodu, zapalenia przydatków, macicy oraz jej błony śluzowej czy endometriozę. Z kolei u pacjentów mogą występować stany zapalne gruczołu krokowego i najądrzy.

Bóle po prawej stronie brzucha pod żebrami. Trzustka, zapalenie wątroby

Bolesności to jeden z objawów zapalenia trzustki. Schorzenie może mieć przebieg ostry lub przewlekły. W pierwszej postaci obok bólów z prawej strony brzucha występują m.in. nudności, wymioty, wzdęcia, a w niektórych przypadkach również następuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, które przyczynia się do przyspieszenia tętna i tachykardii. Same bóle mogą promieniować z nadbrzusza w okolice śródbrzusza i podbrzusza, pleców i kręgosłupa oraz klatki piersiowej. Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzują:

 • biegunki;
 • torsje;
 • uczucie pełności;
 • żółtaczka;
 • nasilanie bólu po prawej stronie brzucha po spożyciu posiłku.

Z czym jeszcze mogą być związane objawy?

Różne choroby wątroby mogą wywoływać stany zapalne, ropienie czy rozrost organu. Podstawowe objawy zapalenia to żółtaczka, mdłości, wymioty, wysoka gorączka, dreszcze i zaburzenia wydalania – ciemniejszy moczy oraz jaśniejszy stolec. Ropień zwykle tworzy się na skutek infekcji przeniesionej przez krew lub żółć. Ból po prawej stronie brzucha wywołany powiększeniem narządu wynika z ucisku na sąsiednie struktury anatomiczne. W przypadku dolegliwości ze strony wątroby i trzustki nie można też wykluczać zmian nowotworowych i raka.

Diagnostyka i leczenie bólu po prawej stronie brzucha

Diagnoza rozpoczyna się od wywiadu medycznego i badań przedmiotowych, np. palpacyjnych. Następnie lekarz zleca odpowiednie badania obrazowe, endoskopowe i laboratoryjne, np. RTG, USG jamy brzusznej, gastroskopię, kolonoskopię, morfologię krwi, OB, CRP etc. Terapia zależy od rozpoznanego schorzenia lub kilku chorób. Czasami pomaga zmiana sposobu odżywiania i stylu życia, niektórzy przechodzą farmakoterapię – na niektóre leki potrzebna jest e-recepta od lekarza – a inni muszą się poddać inwazyjnym zabiegom.

Ból po prawej stronie brzucha może być spowodowany także przepukliną pachwinową, udzieleniem dolegliwości bólowych wywołanych schorzeniami kręgosłupa, nerwobólami czy nadmiernym stresem i problemami psychicznymi. Każdy przypadek trzeba potraktować indywidualnie i dostosować terapię do rzeczywistej przyczyny.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz