Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból pleców przy oddychaniu jest objawem nie tylko chorób kręgosłupa! Jak przebiega diagnostyka?

ból pleców przy oddychaniu

Ból pleców przy oddychaniu może być wynikiem urazu, ale również choroby układu kostno-stawowego czy oddechowego. Jeśli pojawił się nagle i bez wyraźnej przyczyny, warto skorzystać z porady lekarskiej. Dolegliwości bólowe tej okolicy często świadczą o poważnych przypadłościach – niektóre z nich mogą być groźne dla życia pacjenta.

Ból pleców przy oddychaniu – najczęstsze przyczyny

Ból pleców pojawiający się przy oddychaniu może znacznie utrudnić życie. Warto reagować już na pierwsze objawy – wizyta u lekarza, a także e-recepta pozwolą zniwelować dyskomfort. Ten bywa odczuwany jak sygnał wysyłany przez różne strefy ludzkiego organizmu. Ból pleców przy oddychaniu może mieć wiele przyczyn. Najczęstszymi z nich są urazy żeber i kręgosłupa, w tym stłuczenia, pęknięcia czy złamania żeber. Może to wynikać z nagłych ruchów lub długotrwałego obciążania kręgosłupa. Często jest skutkiem napięcia mięśni przy nadmiernej pracy fizycznej lub przeciwnie, unikaniu aktywności fizycznej!

Jednostki chorobowe, którym towarzyszy ból pleców podczas oddychania

Ból pleców przy oddychaniu może również być objawem schorzeń układu kostno-stawowego, mięśniowego, oddechowego, nerwowego, pokarmowego. Pojawia się przy takich chorobach, jak:

  • zapalenie płuc;
  • rak płuc;
  • choroba wrzodowa żołądka;
  • ostre zapalenie trzustki;
  • kamica pęcherzyka żółciowego;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • neuralgia międzyżebrowa;
  • zapalenie korzeni nerwowych;
  • zwyrodnienia kręgosłupa piersiowego powstałe wskutek osteoporozy.

Ból pleców przy oddychaniu a urazy

Ból pleców przy oddychaniu, który pojawia się w różnych częściach klatki piersiowej, to oczywisty symptom urazu. Upadek, uderzenie lub wypadek komunikacyjny mogą spowodować pęknięcia i złamania żeber oraz kręgów odcinka piersiowego. Kiedy pojawia się ból, który nasila się podczas kaszlu i wykonywania wdechu, a do tego tkliwość, zasinienie czy ograniczenie ruchomości, warto zgłosić się do specjalisty. Takie symptomy są niezwykle bolesne, więc warto wziąć L4 online. Warto zaznaczyć, że złamanie żeber to stan potencjalnie zagrażający życiu, istnieje bowiem ryzyko odmy opłucnowej.

Ból pleców a choroby układu oddechowego

Ból pleców przy chorobach układu oddechowego może wynikać z kilku przyczyn. To między innymi wynik zapalenia płuc opłucnej, czyli błony surowiczej pokrywającej ściany klatki piersiowej i płuca. Wtedy ma ostry, kłujący charakter i jest zlokalizowany w klatce piersiowej po stronie zapalenia. Dolegliwości bólowe są związane z nasileniem zmian zapalnych, a także tarciem ściennej i płucnej. Są to mocno unerwione czuciowo dwie blaszki opłucnej. Dyskomfort narasta podczas kaszlu oraz robienia wdechu. Choroby wymagają konsultacji lekarskiej – rekonwalescencja bywa długa, jednak pacjentom pomaga zwolnienie lekarskie online.

Czy ból pleców przy oddychaniu jest niebezpieczny?

Ból pleców pogłębiający się przy wdechu jest objawem, który może świadczyć o poważnych schorzeniach i urazach. Niebezpieczeństwo dla życia chorego zależy od przyczyny bólu. W przypadku rozwarstwienia aorty ból pleców przy oddychaniu może być jednym z objawów i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, ponieważ zagrożeniem jest pęknięcie aorty. Natomiast w przypadku ciąży pozamacicznej ból pleców przy oddychaniu może być jednym z objawów, ale nie jest to typowy symptom i konieczne będzie skonsultowanie się z ginekologiem. 

Jak wygląda diagnostyka bólu pleców przy oddychaniu?

Diagnostyka opiera się na wywiadzie lekarskim oraz badaniu fizykalnym. W niektórych sytuacjach warto wykonać badania laboratoryjne, a także obrazowe. Lekarz zbiera informacje dotyczące okoliczności pojawienia się bólu, jego charakteru, nasilenia oraz promieniowania. Po wykluczeniu urazu żeber i kręgosłupa może zwrócić uwagę na inne schorzenia. W przypadku podejrzenia chorób płucnych, w diagnostyce stosuje się badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa klatki piersiowej czy zdjęcia rentgenowskie. W innych przypadkach pomocne bywa wykonanie USG. Badania obrazowe pozwalają na dokładne zlokalizowanie źródła bólu, co umożliwia lekarzowi wdrożenie odpowiedniej terapii. 

Leczenie bólu pleców – jak przebiega?

Leczenie bólu pleców, który nasila się przy oddychaniu, zależy od bezpośredniej przyczyny. Dopiero trafna diagnoza oraz leczenie eliminuje ten dyskomfort. W przypadku dolegliwości wynikających z problemów z kręgosłupem pomocne mogą okazać się ćwiczenia fizyczne, takie jak gimnastyka, pływanie czy dbanie o prawidłową postawę ciała. Z kolei urazy żeber znacząco ograniczają aktywność ruchową. Zaleca się wypoczynek, spanie na zdrowym boku, a także stosowanie środków przeciwbólowych. 

Leki, które są pomocne w uśmierzaniu bólu pleców

Zmiany zwyrodnieniowe, urazy czy inne źródła bólu pleców przy oddychaniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Doraźnym sposobem rozwiązania problemu może być farmakoterapia. Polecane leki przeciwbólowe to między innymi:

Ból pleców, który pojawia się przy oddychaniu, jest objawem, którego lepiej nie lekceważyć. Może być wynikiem urazu, ale również choroby potencjalnie zagrażającej życiu pacjenta.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz