Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból pleców przy kaszlu – przyczyny i sposoby leczenia

ból pleców przy kaszlu

Zawsze, kiedy pojawia się ból pleców przy kaszlu, warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem. Może się okazać, że przyczyna jest poważna i aby dowiedzieć się, co powoduje powstawanie dolegliwości bólowych, należy przeprowadzić dokładny wywiad i odpowiednie badania. Lepiej od razu rozwiać swoje obawy, niż później poddawać się długotrwałemu leczeniu.

Co jest przyczyną bólu pleców przy kaszlu?

Ból pleców przy kaszlu i kichaniu to sygnał, że z organizmem może dziać się coś niedobrego. Doraźną ulgę można uzyskać dzięki usłudze, jaką jest e-recepta – pozwala szybko kupić potrzebne leki. Jednak nie należy rezygnować z diagnostyki, ponieważ dolegliwości bólowe mogą świadczyć o takich dolegliwościach jak choroby i urazy kręgosłupa, choroby płuc, a także:

 • zawał mięśnia sercowego;
 • rwa;
 • zapalenie wyrostka robaczkowego;
 • ostre zapalenie trzustki;
 • kamica pęcherzyka żółciowego;
 • wrzody żołądka;
 • neuralgia międzyżebrowa;
 • ucisk na korzenie nerwowe, spowodowane zespołem korzeniowym
 • nowotwór płuc;
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP);
 • zatorowość płucna.

Ból pleców podczas kaszlu a przeziębienie

Przeziębienie to przypadłość, która podobnie jak grypa dotyka niemal każdego. Kluczowe różnice dotyczą objawów oraz przebiegu. Najczęściej pojawia się gorączka, bóle głowy i dreszcze, ale nie zawsze chory zauważa, że ból w plecach nasila się przy kaszlu. Jeśli tak się dzieje, przyczyną może być napięcie mięśni pleców, zwłaszcza w dolnej części, gdzie znajduje się przepona, która bierze udział w procesie oddychania. Przyczyna może również zupełnie prozaiczna, czyli długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej. Warto przy tym zaznaczyć, że infekcje czy zakażenia górnych dróg oddechowych nie powinny być bagatelizowane. Aby wrócić do pełni sił, najlepiej skorzystać z L4 online.

Promieniujący ból pleców przy kaszlu a zapalenie płuc

Tego rodzaju dolegliwości pojawiają się przy zapaleniu płuc. Jest to kłujący ból, ogniskujący się w jednej części klatki piersiowej – po tej samej stronie co zajęte chorobowo płuco, skąd często promieniuje pomiędzy łopatki. Objawy bólowe nasilają się w trakcie wdechu oraz kaszlu. Powikłaniem tej choroby może być zapalenie opłucnej, błony surowiczej pokrywającej płuca oraz wnętrze klatki piersiowej. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do podrażnienia receptorów czuciowych, co wywołuje uczucie bólu przy kaszlu, głębokim wdechu i ruchach ciała

Ból w plecach w trakcie kaszlu a rwa kulszowa

Silny ból pleców podczas kaszlu można zaobserwować również w trakcie przebiegu rwy kulszowej oraz barkowej. Pierwsza z wymienionych przypadłości charakteryzuje się zwyrodnieniami lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa. Pojawiają się mrowienia odczuwane w kończynach dolnych, głównie udach i podudziach. Natomiast rwa barkowa dotyczy zmian w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Ból pojawia się, ponieważ uciskane są struktury nerwowe, dyskomfort nasila się podczas kichania oraz kaszlu. Aby zredukować dyskomfort, trzeba odciążyć odcinek kręgosłupa objęty zmianami.

Ból w plecach przy kaszlu a problemy z kręgosłupem

Ból w plecach przy kaszlu może być objawem problemów z kręgosłupem. Często pojawia się konieczność sięgnięcia po zwolnienie lekarskie online, które pozwoli na spokojny powrót do zdrowia. Źródłem bólu mogą być między innymi:

 • nadwyrężenia dolnej części kręgosłupa (do nadwyrężenia może dojść wskutek intensywnego czy źle przeprowadzonego treningu, podnoszenia ciężarów itp.);
 • urazy kręgosłupa, takie jak stłuczenia, pęknięcia i złamania kręgów.

Ból w plecach przy kaszlu – diagnostyka

Czasami lekarze diagnozują ten rodzaj bólu jako „ból samoistny pleców”, co oznacza, że nie można jednoznacznie określić przyczyny. Wtedy należy skupić się na wyeliminowaniu najgroźniejszych chorób, takich jak nowotwór. Proces diagnostyczny zawsze opiera się na szczegółowym wywiadzie medycznym oraz badaniu fizykalnym. Jeśli podejrzewa chorobę płuc, uważnie osłuchuje klatkę piersiową pacjenta. Później lekarz może zlecić badania dodatkowe, takie jak RTG klatki piersiowe. Przy długotrwałym kaszlu konieczna niekiedy bywa spirometria, a także tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Jak leczyć ból pleców przy kaszlu?

Leczenie zależy od przyczyny jego wystąpienia. W celu zredukowania bólu pleców można zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne jednak jest to tylko rozwiązanie doraźne. Warto po nie sięgnąć na przykład w przypadku rwy kulszowej. Z pewnością nie można bagatelizować tego objawu i trzeba szukać rozwiązania.

Leki, które są pomocne w leczeniu bólu pleców

Jakie leki sprawdzą się w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Warto sięgnąć o środki farmakologiczne polecane przez lekarzy. Należą do nich między innymi:

Ból pleców przy kaszlu to objaw, który może świadczyć nie tylko o chorobach dróg oddechowych. Trzeba wziąć pod uwagę również problemy z kręgosłupem, a nawet zawał mięśnia sercowego. W ostatnim przypadku ból pleców przy kaszlu nie jest jedynym ani głównym symptomem, jednak nie można wykluczać również tej przypadłości.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz