Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból nóg w nocy – przyczyny, objawy, leczenie dolegliwości

ból nóg w nocy

Bólu nóg w nocy nie wolno bagatelizować, zwłaszcza że może świadczyć o różnego rodzaju chorobach, czy niedoborach. Dolegliwości tego rodzaju pogarszają jakość snu i wpływają na komfort życia. Problem warto skonsultować z lekarzem. Osoby zmagające się z bólem nóg powinny też wypróbować proste metody łagodzenia dolegliwości jak regularna aktywność fizyczna, unikanie alkoholu oraz kawy przed snem. Dobrym pomysłem jest wykonanie kilku rozluźniających, relaksacyjnych ćwiczeń. Powtarzające się, intensywne nocne epizody bólu mogą świadczyć o żylakach, zakrzepicy, rwie kulszowej czy zespole niespokojnych nóg. 

Ból nóg w nocy – zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg (RLS) to choroba, której objawy pojawiają się przede wszystkim wieczorem i w nocy. Chory odczuwa nieprzyjemne pieczenie, mrowienie i niepohamowaną potrzebę poruszania nogami. Schorzenie to wpływa negatywnie na jakość snu. Dolegliwości mogą pojawiać się co jakiś czas, ale również każdej nocy. Dużo częściej na RLS zapadają kobiety, zwłaszcza w starszym wieku. Aby zapobiec występowaniu objawów, należy zmienić styl życia. Konieczna jest modyfikacja diety, uzupełnienie niedoborów żywieniowych, ale również aktywność fizyczna, codzienne ćwiczenia lub spacery. W niektórych przypadkach może zostać wdrożone leczenie farmakologiczne. Jeśli ból pojawia się często, przypadłość nie daje ci odpocząć, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą – może to być telekonsultacja. Być może konieczne będzie wykluczenie poważniejszych schorzeń, czy wdrożenie leczenia. Lekarz zleci badania, wystawi receptę (e-recepta), a także zwolnienie lekarskie online.

Nocne bóle nóg a żylaki

Nocny ból nóg może być spowodowany występowaniem żylaków (niewydolności żylnej). Choroba ta charakteryzuje się utrudnionym przepływem krwi w naczyniach krwionośnych, co wywołuje przede wszystkim ból i obrzęk kończyn. W przypadku pojawienia się żylaków stosuje się specjalne uciskowe pończochy lub podkolanówki. Konieczna jest także zmiana stylu życia – codzienna dawka ruchu, zbilansowana dieta, unikanie niewłaściwych pozycji podczas siedzenia, unikanie długiego stania i częstego chodzenia w butach na wysokich obcasach. Żylaki leczy się także operacyjnie. Stosowane są metody tradycyjne oraz laseroterapia.

Inną chorobą, która może wywoływać bóle nóg w nocy, jest zakrzepica żył. To jedno z poważnych schorzeń prowadzące do niedokrwienia i grożące rozwojem tzw. zatorowości. Zakrzepica żył głębokich wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia leczenia farmakologicznego (np. leki rozrzedzające krew).

Ból nóg w nocy – niedobory

Bolesne skurcze mięśni (najczęściej łydek) pojawiające się w nocy mogą być wynikiem niedoboru pierwiastków – magnezu, sodu, potasu, wapnia. Dolegliwości w czasie snu przybierają postać skurczów, drętwienia. Niedobór elektrolitów może być spowodowany nadmiernym spożyciem kofeiny oraz alkoholu, które wypłukują z organizmu magnez i potas. Aby zapobiec dolegliwościom bólowym spowodowanym niedoborami, zaleca się picie wody wysokozmineralizowanej, soku pomidorowego oraz wzbogacenie codziennej diety o banany, suszone morele, pestki dyni, migdały. 

Nocny ból nóg a przewlekły stres

Dyskomfort i ból nóg wybudzający w środku nocy może być spowodowany długotrwałym stresem. To tzw. napięciowe bóle nóg, spowodowane wzrostem napięcia spoczynkowego mięśni. Dolegliwości mogą oznaczać, że dana osoba żyje pod dużą presją, a być może zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, np. depresją. W taki wypadku należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą. Depresja jest chorobą, którą może mieć wiele poważnych konsekwencji i którą należy leczyć. Z dużym powodzeniem stosowana jest farmakoterapia oraz psychoterapia. Leki dostępne są jedynie na receptę, a do najczęściej przepisywanych należą np.:

Wystąpienie samych dolegliwości bólowych nie przesądza o nadmiernym napięciu psychicznym. To tylko jeden z licznych sposobów manifestowania się depresji. 

Co jeszcze może oznaczać ból nóg w czasie snu?

Do najczęstszych przyczyn występowania dolegliwości bólowych w obrębie nóg należy zaliczyć różnego rodzaju infekcje, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. To bóle mięśniowo-stawowe charakterystyczne dla grypy i przeziębienia. W takiej sytuacji niezbędny jest wypoczynek (przyda się L4 online) i leczenie objawowe – stosowanie leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych. 

W przypadku dolegliwości spowodowanych atakiem rwy kulszowej (ucisk dysku na nerwy) leczenie polega na zadbaniu o kondycję kręgosłupa – wykonywanie ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę, zwiększenie aktywności fizycznej. 

Ból nóg w nocy to uciążliwa dolegliwość, której nie warto lekceważyć. Może oznaczać rozwijającą się chorobę układu naczyniowego, czy zaburzenia psychiczne. Warto znaleźć przyczynę bólu i zastosować się do kilku ważnych wskazówek – unikać długiego pozostawania w pozycji stojącej, palenia papierosów, nadużywania alkoholu. Należy zadbać o dietę i pomyśleć o najlepszym dla siebie rodzaju aktywności fizycznej.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz