Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból krzyża – jak skutecznie leczyć ból dolnego odcinka kręgosłupa?

ból krzyża

Ból krzyża to jedna z najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości. Występuje u osób pomiędzy 30. a 60. rokiem życia, a przyczyny nie zawsze są możliwe do rozpoznania. Zazwyczaj przypadłość ta jest krótkotrwała i mija w ciągu kilku dni. Warto jednak pamiętać, że miewa też przewlekły charakter. Jej symptomy mogą utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy – w takiej sytuacji konsultacja z lekarzem będzie niezbędna. Ból krzyża niekiedy jest symptomem poważniejszej choroby, która tylko promieniuje na dolną część kręgosłupa.

Czym jest ból krzyża?

„Ból krzyża” to potoczne określenie dolegliwości bólowych w części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Zwykle nie ma konkretnej przyczyny, z reguły nie oznacza też poważnej choroby, jednak mocno obniża jakość życia. Warto wtedy sięgnąć po leki przeciwbólowe, w czym pomocna jest recepta online. Ból okolicy krzyżowej często mija samoistnie, choć ma tendencję do nawracania. Aby się przed tym uchronić, warto zmienić tryb życia, a także wykonywać ćwiczenia fizyczne, które wzmacniają mięśnie brzucha i pleców.

Przyczyny bólu kręgosłupa w dolnym odcinku

Najczęściej ból ma charakter nieswoisty (nieznany), chociaż u większości pacjentów wywołuje go uszkodzenie struktur kręgosłupa. Do owych struktur należą m.in. krążki międzykręgowe (dyski) oraz kręgi, mięśnie, ścięgna, więzadła oraz nerwy. Do uszkodzeń dochodzi wskutek:

 • przeciążeń mięśni oraz ścięgien;
 • zmian zwyrodnieniowych, które prowadzą do zwężenia kanału kręgowego;
 • wrodzonych i nabytych wad postawy;
 • osteoporozy, która prowadzi do łamania kręgów;
 • chorób kręgosłupa, w tym dyskopatii.

Inne przyczyny bólu krzyża

Bólu dolnego odcinka kręgosłupa nie należy bagatelizować. Chociaż dolegliwości nie są tak częste, to przyczyny, które wywołują ból, mogą być naprawdę groźne. Wśród nich znajdują się nowotwory, choroby reumatyczne, zakażenia, choroby jelit czy inne choroby narządów jamy brzusznej. W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem i skorzystać z L4 online. Zwolnienie z obowiązków służbowych pozwoli skupić się na rekonwalescencji.

Czynniki ryzyka – kto jest szczególnie narażony na ból krzyża?

Specjaliści zaznaczają, że tego rodzaju dolegliwości bólowych doświadczy większa część ludzkiej populacji. W grupie ryzyka są osoby, które ukończyły 30. rok życia – warto jednak wskazać dodatkowe czynniki, które narażają na tę przypadłość. Wśród nich można wymienić otyłość, prowadzenie siedzącego trybu życia, częste podnoszenie ciężkich przedmiotów (np. w pracy), depresję i narażenie na przewlekły stres, a także wcześniejsze urazy. Na niektóre z nich mamy wpływ, więc warto wprowadzić zmiany, które zminimalizują ryzyko wystąpienia bólu krzyża.

Jakie są objawy bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

Ból odcinka krzyżowo-lędźwiowego to zazwyczaj subiektywne odczucie. Dlatego pacjent powinien zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z bólem:

 • czas trwania;
 • czynniki towarzyszące;
 • natężenie – czy jest to ostry ból, czy może da się go określić jako łagodny, który nie blokuje ruchów kręgosłupa;
 • gdzie jest zlokalizowany – czy odczuwany jest jedynie w kręgosłupie, czy może promieniuje na kończyny dolne;
 • jakie czynniki go nasilają – czy natężenie bólu zależy od pozycji ciała, czy wywołuje go kichanie bądź kaszel itp.

Możliwe podłoże dolegliwości

Dopiero kiedy chory odpowie sobie na powyższe pytania, możliwe jest określenie podłoża bólu krzyża. Może to być ból nieswoisty, bez konkretnej przyczyny, który zwykle mija w ciągu trzech miesięcy. Inna możliwość to dolegliwości związane ze zwężeniem kanału kręgosłupa (np. chromanie przestankowe neurogenne) albo zespołem korzeniowym. W tym przypadku charakterystycznym symptomem jest osłabienie siły mięśniowej. Warto wspomnieć również o zespole końskiego ogona, objawiającego się m.in. zaburzeniami czucia, oddawania stolca oraz moczu. Poza tym źródłem bólu krzyża mogą być inna choroba lub zaburzenia psychogenne.

Leczenie bólu krzyża – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Bólu krzyża nie należy bagatelizować, dlatego warto zgłosić się do lekarza. Nawet jeśli nie ma on bezpośredniej przyczyny, warto zdecydować się na zwolnienie lekarskie online. Poza tym do specjalisty trzeba zgłosić się, jeżeli bólowi towarzyszą dodatkowe objawy:

 • następuje zatrzymanie moczu lub stolca;
 • ból jest wynikiem urazu albo upadku;
 • ból nasila się podczas kasłania oraz kichania;
 • dolegliwości wybudzają ze snu;
 • dolegliwości bólowe pojawiają się w trakcie chodzenia lub stania;
 • u chorego pojawiła się gorączka;
 • chory bez powodu traci na wadze.

Diagnostyka bólu pleców

Zazwyczaj proces diagnostyczny polega na zebraniu wywiadu. Lekarz z pewnością zapyta o wymienione wyżej czynniki. Poza tym na pewno przeprowadzi badanie fizykalne, polegające na sprawdzeniu funkcjonalności układu ruchu. Na początku nie ma powodu, by przeprowadzać dodatkowe testy (badania laboratoryjne lub obrazowe). Specjalista może się na nie zdecydować, jeśli mimo zastosowania się do jego zaleceń ból krzyża nie mija. Wtedy pomocne okazują się następujące badania diagnostyczne: RTG, rezonans magnetyczny czy też tomografia komputerowa.

Jak leczyć ból w krzyżu?

Metoda leczenia zależy od bezpośredniej przyczyny bólu. Specjalistą, który będzie się zajmował pacjentem, może być zarówno reumatolog, jak i fizjoterapeuta. Zazwyczaj zaczyna się od leczenia zachowawczego, polegającego na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Stan zapalny i ból można złagodzić również chłodnymi okładami. Poza tym można wdrożyć także ćwiczenia, masaże, fizjoterapię, techniki manipulacyjne czy rozciąganie kręgów lędźwiowych. Operacja kręgosłupa to ostateczność, zalecana w sytuacjach zagrażających sprawności i życiu pacjenta.

Leki, które mogą pomóc na ból krzyża

Sytuacja, która skutkuje bólem pleców, często wymaga zastosowania środków przeciwbólowych. Wśród zalecanych leków znajdują się między innymi:

Ból krzyża – profilaktyka

Ból krzyża jest przypadłością, której można skutecznie zapobiegać. Warto zmienić tryb życia na bardziej aktywny, co będzie skutkowało zarówno zrzuceniem zbędnych kilogramów, jak i wzmocnieniem mięśni. Nadwaga niezwykle obciąża kręgosłup i stawy, co skutkuje uciskiem oraz bólem. Oprócz tego należy utrzymywać prawidłową postawę ciała. Jeśli jest taka możliwość, należy unikać dźwigania – kiedy nie da się tego uniknąć, trzeba zadbać o odpowiednią pozycję. Nie powinno się tego robić z wyprostowanymi kolanami. Zamiast tego należy przykucnąć, a następnie unieść ciężar, pomagając sobie mięśniami brzucha oraz kończyn,

Ból krzyża dokucza wielu osobom. Mimo że nie zawsze stanowi objaw złożonej dolegliwości, lepiej jej nie bagatelizować. Warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, jak postępować, a także zdiagnozuje, czy problem jest poważny.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz