Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha w nocy. Dolegliwości żołądka i nie tylko

ból brzucha w nocy

Pora dnia może, ale wcale nie musi wskazywać na konkretną przyczynę. Podczas wizyty u lekarza rodzinnego z pewnością padną pytania o przyjmowane pokarmy, okoliczności prowadzące do nasilenia dolegliwości bólowych, historię medyczną rodziny czy przyjmowane leki. W procesie diagnozy liczy się każdy detal. Aby znaleźć przyczynę i ustalić, co spowodowało ostry ból brzucha w nocy lub nad ranem, trzeba będzie przeprowadzić szereg badań. Jakie dokładnie? To już zależy od wstępnego rozpoznania, które zawsze ukierunkowuje diagnostykę.

Bóle brzucha w nocy i rano najczęściej wynikają z nadmiaru gazów jelitowych

Po spożyciu posiłku następuje proces jego rozkładu i wchłaniania przez układ pokarmowy. Poszczególne składniki w różny sposób reagują z kwasami żołądkowymi – niektóre organizm przyswaja bez większego problemu, część wydala w prawie niezmienionej postaci, jeszcze inne mogą fermentować. Bólom brzucha w nocy z powodu gazów sprzyjają potrawy z dużą zawartością błonnika (np. fasola i inne rośliny strączkowe), produkty tłuste, które są ciężkostrawne, a także nietolerancje pokarmowe.

Najlepszy przykład to wzdęcia i pozostałe reakcje na mleko i przetwory mleczne u osób z nietolerancją laktozy. Podobne objawy występują przy zatruciach pokarmowych czy infekcjach w obrębie układu trawiennego. W niektórych przypadkach dolegliwości ustępują samoczynnie. Jeżeli nocne bolesności stają się powodem kłopotów ze snem, rośnie prawdopodobieństwo poważniejszych chorób układowych. Należy też pilnie skonsultować się z lekarzem, jeśli problemy nawracają, są wyjątkowo intensywne lub gdy bólowi towarzyszą niepokojące objawy ogólne.

Wrzody żołądka i dwunastnicy a nocny ból brzucha

Choroba wrzodowa w układzie pokarmowym może rozwinąć się pod wpływem wielu czynników – zakażenia bakteryjnego, refluksu podrażniającego błonę śluzową czy działania niektórych leków. Niezależnie od tego, jakie są źródła nieprawidłowości, w miejscach ubytków śluzówki pojawia się stan zapalny. Podobne objawy mogą dawać nowotwory czy zapalenia narządów jamy brzusznej. Bolesne kłucie, uciski czy pieczenie to poważny sygnał ze strony organizmu! Warto wziąć L4 online i jak najszybciej przeprowadzić odpowiednie badania.

Jak mogą objawiać się wrzody?

Objawy owrzodzenia nasilają się przy „pustym brzuchu” oraz po jego przepełnieniu. W pierwszym przypadku zmiany są zaostrzane przez kwaśne soki żołądkowe i enzymy jelitowe, natomiast w drugim dochodzi do rozciągnięcia ścianek narządów. Jeśli dojdzie do pęknięcia wrzodu trawiennego, bóle brzucha w nocy z pewnością nie dadzą spać. Niektórzy pacjenci opisują je jako dźgnięcie rozgrzanego noża.

Ból brzucha w nocy objawem zespołu jelita drażliwego i innych przypadłości

To przewlekła choroba o charakterze żołądkowo-jelitowym. Bóle brzucha w przebiegu IBS mają charakter skurczowy – gwałtownym szarpnięciom mogą towarzyszyć m.in. biegunki, zmiana rytmu wypróżnień, nudności i wymioty oraz wiele innych symptomów. Przebieg zespołu jelita drażliwego jest mocno indywidualny, a nocne dolegliwości bólowe należą do rzadkości – co nie znaczy, że nie zdarzają się w ogóle. Chcesz potwierdzić lub wykluczyć IBS? Idź na zwolnienie lekarskie online i skonsultuj się z lekarzem!

Bóle brzucha w nocy potencjalnie mogą wskazywać również na:

  • zapalenie uchyłków jelitowych;
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna;
  • kamicę żółciową lub nerkową;
  • zgagę;
  • niedrożność lub zrost jelit;
  • zaburzenia naczyń krwionośnych w podbrzuszu lub nadbrzuszu;
  • choroby sercowo-naczyniowe (tętniak aorty, zawał serca);
  • schorzenia ginekologiczne (stany zapalne, nowotwory, torbiel jajnika, skręt jajników, ciąża pozamaciczna).

Bólowi brzucha w nocy mogą towarzyszyć m.in. biegunka, gorączka i wymioty

O wszystkich objawach trzeba poinformować lekarza. Sposób leczenia dostosowuje się do zdiagnozowanej przyczyny, stanu zdrowia pacjenta i jego indywidualnych potrzeb. Czasami wskazania ograniczają się do przejścia na konkretną dietę. Niektórzy mają zaleconą farmakoterapię silnymi lekami, na które potrzebna jest recepta online od lekarza. W pewnych przypadkach jedynym sposobem na powrót do zdrowia lub uratowanie życia jest operacja.

Czasami ból brzucha w nocy ma charakter psychogenny. Stres związany z wydarzeniami minionego dnia czy nerwowym oczekiwaniem i obawą to czynniki mogące zwiększać stężenie kwasów żołądkowych. Tym samym dochodzi do podrażnienia śluzówki żołądka i przełyku, co zwiększa ryzyko choroby wrzodowej i nowotworów. Przewlekły stres i zaburzenia lękowe mogą być pierwotną przyczyną problemów żołądkowych. W takich przypadkach zalecenia lekarskie obejmują zarówno leczenie objawowe, jak i terapię pod kątem stanu psychicznego.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz