Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha tydzień przed okresem a ciąża. Jakie są objawy ciąży przed miesiączką?

ból brzucha tydzień przed okresem a ciąża

Kobiety, które nie mogą doczekać się upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym, szukają sposobów na jak najszybsze potwierdzenie swego odmiennego stanu. Jest to możliwe, jeżeli wiadomo, jakich sygnałów wypatrywać. Ciekawym zagadnieniem jest ból brzucha tydzień przed okresem a ciąża. Może bowiem oznaczać zarówno objawy wczesnej ciąży, jak i symptomy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Ciąża a objawy PMS

Ból brzucha przed okresem a ciąża – jak nie pomylić tego objawu z zespołem napięcia przedmiesiączkowego? Cykl menstruacyjny kobiety trwa około 28 dni, możliwe są oczywiście kilkudniowe odchylenia. W tym czasie w organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych, które wpływają na samopoczucie. Często pojawia się drażliwość, wahania nastroju, tkliwość piersi, osłabienie, ból głowy czy delikatny ból brzucha. To charakterystyczne symptomy pojawiającego się przed miesiączką PMS, przy czym łatwo pomylić go z pierwszymi objawami ciąży. Przykre dolegliwości można łagodzić lekami przeciwbólowymi. Kobiety, które potrzebują skutecznych środków, mogą skorzystać z usługi e-recepta.

Wczesne objawy ciąży – kiedy się pojawiają?

Organizm kobiety bardzo wcześnie daje znać o tym, że doszło do zapłodnienia oraz implantacji zarodka w macicy. Można to dostrzec jeszcze przed spodziewanym terminem miesiączki. Osławione mdłości pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży, ale na nieco późniejszym etapie. Najpierw ciężarna doświadcza innych symptomów – mogą być odczuwalne około trzeciego tygodnia cyklu menstruacyjnego:

  • objawy przypominające grypę (rozbicie, uczucie zmęczenia);
  • podwyższona temperatura ciała;
  • wrażliwość piersi;
  • ból w podbrzuszu.

Ból podbrzusza po owulacji – czy może być oznaką ciąży?

Pierwsze dolegliwości bólowe, które odczuwają niektóre kobiety, wiążą się z owulacją. Występuje ona w drugiej fazie cyklu i oznacza dni płodne. Właśnie wtedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa oraz uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. To idealny moment na to, by starać się o dziecko. Wiąże się to jednak z pewnym dyskomfortem, ponieważ kobieta odczuwa ból oraz delikatne skurcze. Trwają jednak krótko – od kilku minut do dwóch dni. Jeśli symptomy się przedłużają, można wiązać to z ciążą. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli przyczyną bólu nie jest zapłodnienie, należy udać się do lekarza. Często potrzebne bywa L4 online.

Ciąża a ból brzucha po owulacji

W jaki sposób ból brzucha po owulacji wiąże się ze wczesnymi stadiami ciąży? W obu sytuacjach następuje wzrost poziom progesteronu. Jest to hormon odpowiedzialny za stworzenie optymalnego środowiska dla płodu, by mógł optymalnie rozwijać się w macicy. Ból brzucha, który występuje w pierwszych tygodniach ciąży, świadczy o tym, że narządy układu rozrodczego przygotowują się na kolejne miesiące. 

Ból brzucha tydzień przed okresem a ciąża

Ból brzucha tydzień przed okresem a ciąża – czy można łączyć ze sobą te zagadnienia? Na to pytanie niestety nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Dolegliwości bólowe mniej więcej tydzień przed miesiączką mogą wynikać ze zmian hormonalnych zachodzących wtedy w organizmie kobiety. Oprócz tego inną przyczyną bólu jest m.in. implantacja zarodka w macicy czy nawet kłopoty z układem pokarmowym (np. zaparcia). Poza tym na około siedem dni przed okresem można rozpoznać objawy ciąży pozamacicznej.

Ból brzucha w ciąży pozamacicznej

Tego rodzaju objawy mogą pojawić się tydzień przed krwawieniem. Najbardziej charakterystyczne symptomy to jednostronny ból brzucha, bladość oraz omdlenia. Są one spowodowane obniżeniem ciśnienia. Kobiety, które zaszły w ciążę pozamaciczną, muszą jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji zwykle dochodzi do poronienia, poza tym zagrożone jest również zdrowie matki. Z tego powodu niezbędne okazuje się zwolnienie lekarskie online.

Częste oddawanie moczu – czy to początek ciąży?

Czy jednym z pierwszych objawów ciąży jeszcze przed terminem miesiączki jest częste oddawanie moczu? Na pewno taką potrzebę można z tym wiązać. Chociaż zwykle nasila się w kolejnych trymestrach, kiedy płód rośnie i uciska pęcherz moczowy, często da się to zauważyć nawet kilka dni po zapłodnieniu. Organizm ciężarnej zaczyna produkować więcej krwi, co wiąże się też z większą ilością pobocznych substancji, które należy usunąć z organizmu. Stąd też wiele kobiet doświadcza już na początku ciąży potrzeby częstych wizyt w toalecie.

Potwierdzenie ciąży – kiedy wykonać test ciążowy?

Ból brzucha tydzień przed okresem a ciąża, zmęczenie, częstsze oddawanie moczu – to tylko symptomy, które nie mogą dawać pewności, że doszło do zapłodnienia. Nie świadczy o tym nawet brak miesiączki w planowanym terminie. Najlepiej zrobić test ciążowy, a jego wynik potwierdzić u ginekologa. Szeroko dostępne są tzw. domowe testy ciążowe, można również zdecydować się na pewniejszy – z krwi. Wykonuje się je po terminie spodziewanej miesiączki, wykonane zbyt wcześnie, często zakłamują wynik.

Ból brzucha tydzień przed okresem a ciąża to zagadnienia, które mogą się ze sobą wiązać. Nie można jednak zbyt mocno wiązać ich ze sobą – najlepiej skonsultować się lekarzem.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz