Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha promieniujący do pleców – charakterystyka. Przyczyny i leczenie objawu

ból brzucha promieniujący do pleców

Dolegliwości bólowe mogą być ostre i przewlekłe. Pacjenci odczuwają je m.in. jako kłucie, pieczenie, tępe pulsowanie czy bolesności rozlewające się po całej jamie brzusznej. Znajduje się tu wiele narządów, które są narażone na stany zapalne, urazy mechaniczne oraz mnóstwo innych przypadłości. Bóle brzucha promieniujące do pleców – w okolice kręgosłupa piersiowego lub lędźwiowego – to problem zdrowotny, którego nie należy lekceważyć. Nie pozostaje nic innego, jak szczegółowo opowiedzieć lekarzowi o wszystkich symptomach. Odpowiednie badania wskażą przyczynę dolegliwości oraz sposób ich leczenia.

Jednoczesny ból podbrzusza i pleców może mieć złożone podłoże

Unerwienie w tym samym odcinku rdzenia kręgowego sprawia, że bolesności mogą promieniować lub wręcz przenosić się na inne części ciała. Przykładowo żołądek i plecy są współczulne w odcinku piersiowym kręgosłupa – problemy z narządem trawiennym mogą być odczuwane w okolicach od 5. do 9. kręgu piersiowego i vice versa. Podobne połączenia i współzależności istnieją praktycznie w całym ciele człowieka. Dlatego tak trudno jednoznacznie stwierdzić, o czym świadczy ból brzucha promieniujący do pleców. 

Co może być przyczyną problemu?

Rzadkie, ale możliwe są sytuacje, w których jednoczesny ból żołądka i pleców ma swoje źródło w schorzeniach kręgosłupa. Zapalenia, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe i inne przypadłości zdrowotne w obrębie osi szkieletu mogą zaburzać pracę narządów jamy brzusznej, a te przyczyniać się do promieniowania dolegliwości bólowych. Dlatego należy zgłosić się do lekarza, zamiast próbować samodzielnie walczyć z bólem kręgosłupa i brzucha. Lepiej nie czekać, aż potencjalnie groźna choroba przejdzie w zaawansowane, ciężkie do wyleczenia stadium. Złóż wniosek o zwolnienie lekarskie online, zarezerwuj terminy badań i dowiedz się, co dokładnie ci dolega!

Główne przyczyny bólu brzucha promieniującego do pleców

Źródłem objawów mogą być dolegliwości układu moczowego, trawiennego, rozrodczego, ruchu, krwionośnego, wydzielania wewnętrznego. Niektóre schorzenia wywołują charakterystyczne symptomy towarzyszące, duże znaczenie mają też rodzaj i lokalizacja bolesności. Jednoczesny, ostry ból w okolicach jamy brzusznej, pleców i prawej łopatki może wskazywać na kłopoty z drogami i pęcherzykiem żółciowym – kamicę żółciową lub zapalenie woreczka żółciowego. Często współwystępują nudności i wymioty. Ogniska bólowe z lewej strony i z tyłu na środku są typowe dla przewlekłego i ostrego zapalenia trzustki.

Choroba wrzodowa i pęknięcie ścian żołądka powodują przeszywające bóle brzucha promieniujące do pleców. W drugim przypadku pacjent potrzebuje jak najszybszego zabiegu operacyjnego. Równoczesny ból w jamie brzusznej, między łopatkami i wzdłuż kręgosłupa zwykle świadczy o tętniaku i rozwarstwieniu aorty brzusznej. Jeśli objawy pojawiają się bezpośrednio po zjedzeniu posiłku, często towarzyszą im gazy, wzdęcia i zgaga. Przyczyną dolegliwości mogą być:

 • wrzody żołądka;
 • zakażenie bakteryjne;
 • przewlekłe zapalenie trzustki;
 • refluks jelitowo-żołądkowy lub żołądkowo-przełykowy;
 • niestrawność;
 • nietolerancje pokarmowe;
 • zespół jelita drażliwego.

Ból brzucha promieniujący do pleców ma rozmaite przyczyny – przykłady

Dolegliwości bólowe i silne promieniowanie do pleców wskazują na wiele mniej i bardziej poważnych schorzeń. Nie można wykluczać między innymi:

 • zapalenia pęcherza i dróg moczowych;
 • kamicy nerkowej;
 • zapalenia nerek;
 • zapalenia wyrostka robaczkowego;
 • dolegliwości układu rozrodczego:
  • u kobiet – endometriozy, zapalenia przydatków, schorzeń macicy, naturalne zmiany hormonalne lub komplikacje zdrowotne w ciąży, źle dobrane środki antykoncepcyjne;
  • u mężczyzn – stanu zapalnego prostaty, zapalenia jąder.

Diagnostyka, leczenie bólu żołądka połączonego z bólem pleców

Powyższe schorzenia to tylko niektóre przykłady chorób charakteryzujących się dolegliwościami bólowymi jamy brzusznej i pleców. Takie objawy trzeba skonsultować z lekarzem i przeprowadzić szereg badań. W diagnozie wykorzystuje się wywiad medyczny, badania fizykalne oraz:

 • badania obrazowe – USG, MRI, RTG, TK;
 • testy laboratoryjne, np. morfologię krwi, analizę moczu, oznaczanie poziomu enzymów trzustki i wątroby, wskaźników stanu zapalnego;
 • badania endoskopowe – gastroskopię, kolonoskopię.

Często konieczne są konsultacje z gastrologiem, ortopedą, nefrologiem, ginekologiem lub innym specjalistą. Skuteczne leczenie zależy od odpowiedniej diagnostyki i prawidłowego rozpoznania. Osoby z bólem brzucha promieniującym do pleców (albo bólem pleców promieniującym do jamy brzusznej) powinny jak najszybciej udać się do lekarza. Warto wziąć L4 online i przez pewien czas skoncentrować się na swoim zdrowiu.

Leki, które mogą pomóc na ból brzucha promieniujący do pleców

Poniższe preparaty nie są przeznaczone do leczenia objawów, tylko jednej z możliwych przyczyn – zapalenia pęcherza moczowego. Pozostałe symptomy to m.in. częstsze oddawanie moczu, krwiomocz i ogólne oznaki stanu zapalnego (gorączka, osłabienie, rozbicie). Jeśli diagnoza potwierdzi to schorzenie, lekarz może przepisać pacjentowi:

Do ich wykupienia potrzebna jest e-recepta (lub zlecenie dla farmaceuty w tradycyjnej, papierowej formie). Pacjenci uskarżający się na bóle brzucha promieniujące do pleców powinni przestrzegać wszystkich wskazań i indywidualnych zaleceń. Tylko prawidłowe rozpoznanie i właściwe leczenie pozwolą pozbyć się uciążliwych dolegliwości i zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz