Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha po owulacji. Czy to sygnał, że jesteś w ciąży?

ból brzucha po owulacji

Cyklu menstruacyjny zwykle trwa 28 dni. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które mają przygotować ją do zapłodnienia. Jednym z charakterystycznych zjawisk jest ból owulacyjny, będący sygnałem dla pary, że właśnie rozpoczęły się dni płodne, a współżycie może zakończyć się zapłodnieniem. Nie jest to jednak regułą, ponieważ część kobiet nie zauważa u siebie żadnych dolegliwości bólowych. Z tego powodu bardzo łatwo można pomylić ból owulacyjny z bólem brzucha po owulacji. W kolejnych akapitach wyjaśniamy te różnice.

Ból brzucha po owulacji a ból owulacyjny – to warto wiedzieć

Czym różni się ból brzucha po owulacji od bólu owulacyjnego? Ból owulacyjny świadczy o dniach płodnych i pojawia się zwykle około 14. lub 15. dnia cyklu. Jest on odczuwalny, kiedy pęka pęcherzyk Graafa i do jajowodu przedostaje się dojrzała komórka jajowa. Występuje wtedy ból w podbrzuszu (z lewej lub prawej strony), który może promieniować do miednicy czy pleców. Niekiedy pojawia się też tkliwość piersi czy niewielka gorączka. Mimo że objawy nie są przyjemne, warto właśnie wtedy podejmować współżycie. Natomiast kobiety, które nie planują ciąży, powinny zadbać o dodatkowe zabezpieczenie. Jedną ze skuteczniejszych form jest antykoncepcja hormonalna, dostępna dzięki usłudze e-recepta.

Ból podbrzusza po owulacji – czy to ciąża?

Ból owulacyjny zwykle jest więc normalnym objawem, który odczuwają kobiety – trwa od kilku minut do kilku dni. O czym jednak świadczy ból w dole brzucha, jeśli pojawił się już po owulacji? Bardzo często jest to sygnał ciąży! Stanowi efekt zmian hormonalnych, które organizm kobiety zaczyna odczuwać, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy. Odpowiada za to zwiększony poziom progesteronu. Zadaniem tego hormonu jest stworzenie zarodkowi warunków do rozwoju oraz niedopuszczenie do jego przedwczesnego oderwania i poronienia. W tym czasie dochodzi również do rozpulchniania się macicy, co również bywa bolesne.

Ból jajnika po owulacji w przypadku ciąży – potwierdzenie stanu

Mimo że ból podbrzusza po owulacji bardzo często pojawia się na początku ciąży, należy potwierdzić swój stan. Tym bardziej że w przypadku niektórych kobiet taki symptom w ogóle nie występuje. Jeśli mogło dojść do zapłodnienia, najlepiej wykonać test ciążowy – domowy lub bardziej wiarygodny test z krwi. Później swój stan trzeba skonsultować z ginekologiem. Na początku organizm będzie się przyzwyczajać do zmian, co może skutkować koniecznością posiłkowania się L4 online.

Silny ból po owulacji – możliwe przyczyny

Ból podbrzusza po owulacji, jeśli nie jest zwiastunem ciąży, w większości przypadków stanowi informację o stanie chorobowym. Wymaga konsultacji z lekarzem oraz zastosowania odpowiedniego leczenia. W jakich sytuacjach pojawia się ból, który kobiety lokalizują w jajnikach? Wśród często wymienianych przypadłości znajdują się między innymi:

  • endometrioza, czyli przedostawanie się komórek endometrium poza obszar macicy. Ból w podbrzuszu odczuwany jest zarówno podczas owulacji, jak i w trakcie miesiączki – często staje się nieznośny. Oprócz tego endometrioza charakteryzuje się obfitym krwawieniem miesięcznym, a także dyskomfortem odczuwanym m.in. w trakcie stosunku;
  • torbiele na jajnikach, które są charakterystyczne dla zespołu policystycznych jajników. W zaawansowanym stadium chorobie może towarzyszyć niepłodność;
  • zapalenie przydatków to stan zapalny jajników oraz jajowodów. Przyczyną takich dolegliwości są infekcje bakteryjne, do których przyczynia się brak higieny;
  • chlamydia oraz inne choroby przenoszone drogą płciową. W tym przypadku bólowi towarzyszą obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu, a także uczucie pieczenia i swędzenia zewnętrznych narządów rodnych;
  • choroby układu pokarmowego, np. zapalenie uchyłków lub zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • kamica albo kolka nerkowa.

Ból brzucha po owulacji – diagnostyka i leczenie

Jeśli ból jajnika po owulacji trwa dłużej niż 2 lub 3 dni, należy poddać się badaniu. Nie zawsze musi oznaczać ciążę, zwłaszcza jeśli bólowi podbrzusza towarzyszą niepokojące objawy. Należą do nich m.in. ból przy oddawaniu moczu, nudności oraz wymioty, zaczerwienienie skóry w okolicy brzucha. O ile w przypadku bólu owulacyjnego ciepłe okłady mogą łagodzić dolegliwości, o tyle, jeśli dojdzie do różnych zmian chorobowych, domowe metody nie zdadzą egzaminu. Należy skonsultować się z lekarzem oraz wykonać niezbędne badania. Terapia będzie zależeć od bezpośredniej przyczyny. W niektórych przypadkach warto zdecydować się na zwolnienie lekarskie online.

Leki, które pomagają w łagodzeniu bólu

Jeśli ból brzucha nie jest wywołany ciąży, a towarzyszy na przykład menstruacji, można złagodzić go dostępnymi środkami. Wśród polecanych leków przeciwbólowych znajdują się między innymi:

Ból brzucha po owulacji pojawia się między innymi na początku ciąży – jest bardzo częstym wczesnym symptomem odmiennego stanu. Świadczy o tym, że w kobiecym organizmie zachodzą zmiany, mające na celu zabezpieczenie i ochronę zarodka. Jednak dolegliwości mogą pojawić się również przy poważnych chorobach, takich jak torbiele jajników. Warto również odróżnić ból brzucha po owulacji od bólu owulacyjnego, który występuje w momencie jajeczkowania.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz