Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami – diagnostyka i leczenie

ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Objawy w górnej części brzucha mogą wskazywać m.in. na zapalenie opłucnej, infekcję, urazy czy nerwobóle. Dolegliwości bólowe w dolnej części jamy brzusznej zwykle świadczą o problemach z organami układu pokarmowego i trawiennego. U kobiet dochodzą kłopoty z narządami układu rozrodczego. Najczęściej to żołądek, trzustka, jelita (dwunastnica, okrężnica) lub śledziona odpowiada za ból brzucha po lewej stronie – pod żebrami są jeszcze narządy parzyste (nerki, jajniki) oraz naczynia krwionośne i przewody innych układów. Skuteczne leczenie wymaga postawienia prawidłowej diagnozy.

Dolegliwości żołądka z bólem brzucha po lewej stronie, pod żebrami

Krótkotrwałe dolegliwości bólowe mogą pojawiać się przy zaparciach i niestrawności. Niektórzy pacjenci zgłaszają bolesne wymioty – incydentalne torsje mogą występować m.in. po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw, w związku z chorobą lokomocyjną, stresem czy przez nadużywanie alkoholu. Jeśli wymioty mają charakter przewlekły i powtarzają się w różnych okolicznościach, istnieje podejrzenie poważniejszego schorzenia. Czasami diagnozuje się dyspepsję, która objawia się poprzez:

  • piekące bóle brzucha i nadbrzusza;
  • nieadekwatne uczucie sytości, ociężałości po jedzeniu;
  • nudności i torsje.

Bolesności ze strony przewodu pokarmowego są objawem niespecyficznym, niewystarczającym do zdiagnozowania pacjenta. Gastrologia zna mnóstwo rozmaitych dolegliwości. Równie prawdopodobne są m.in. owrzodzenia, zapalenie błony śluzowej, grypa lub nerwica żołądka (zespół jelita drażliwego). Źródłem bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami może być też infekcja bakterią z rodzaju Helicobacter pylori. Wymioty i ewentualne krwawienia mogą wskazywać na fizyczne uszkodzenia narządów lub zmiany nowotworowe.

Bóle brzucha w lewym podżebrzu wywołują problemy z trzustką

Trzustka odpowiada m.in. za produkcję enzymów trawiennych i hormonów. Stan zapalny nie daje o sobie znać od samego początku, w początkowej fazie możliwy jest brak jakichkolwiek objawów. Później pojawiają się ataki bólu górnej części brzucha, który może promieniować do pleców. Możliwe są też nudności i wymioty, bolesność mięśni, gorączka, zaburzenia ciśnienia i tętna, a nawet żółtaczka. Przewlekłe zapalenie trzustki może być spowodowane przez:

  • niewłaściwe odżywianie;
  • nadmiar używek;
  • kamicę żółciową;
  • zakażenia w obrębie jamy brzusznej;
  • urazy, uszkodzenia struktur anatomicznych;
  • działania niepożądane niektórych leków.

Na trzustce mogą też powstawać torbiele, które wywierają ucisk na sąsiednie organy. W takich przypadkach odczuwany w lewym boku ból jest ciągły i nasila się wraz ze wzrostem cysty. W przebiegu raka trzustki dolegliwości bólowe pojawiają się w dalszej fazie choroby, gdy jej wyleczenie jest już ekstremalnie trudne. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie terapii. Weź zwolnienie lekarskie online i zrób badania, by wyjaśnić swoje symptomy i zadbać o stan zdrowia!

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być spowodowany chorobami jelit

Symptomem niedrożność jelita cienkiego będzie bolesne pulsowanie. Taki stan pojawia się na skutek m.in. cukrzycy, kwasicy, guzów oraz zrostów jelitowych. Bólowi brzucha mogą towarzyszyć mdłości, torsje, niechęć do jedzenia, wzdęcia i kłopoty z wypróżnianiem Wrzody dwunastnicy wywołują ostre bolesności napadowe – objawy często dokuczają na czczo, a po spożyciu posiłku tymczasowo ustępują. Pacjenci, u których doszło do pęknięcia i rozlania wrzodu, porównują ból z lewej strony brzucha do wbicia noża pod żebra.

Wspominany wcześniej zespół jelita drażliwego to schorzenie żołądkowo-jelitowe. Bolesne przypadłości mogą dotyczyć również wyłącznie jelita grubego. Na podstawie opisywanego objawu może przeprowadzić wstępne rozpoznanie pod kątem zapalenia lub zgięcia okrężnicy, guzów, owrzodzeń, polipów, pierwszych oznak choroby Leśniowskiego-Crohna czy stanu zapalnego uchyłków. Ostatnia z wymienionych chorób dotyka głównie pacjentów w zaawansowanym wieku. Do występowania uchyłków i bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami przyczyniają się przede wszystkim przewlekłe zaparcia. 

Bóle z jamy brzusznej pod lewymi żebrami przez uszkodzenie, powiększenie śledziony

Pęknięcie organu i krwotok wewnętrzny stanowią poważne zagrożenie dla życia. Organizm człowieka może funkcjonować bez śledziony, dlatego niektórym ofiarom wypadków usuwa się uszkodzony organ. To z kolei prowadzi do pewnych zaburzeń, głównie w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Ból pod lewymi żebrami po uderzeniu wymaga natychmiastowych konsultacji z lekarzem. Takie bolesności często promieniują do barku.

Splenomegalia to rozrost śledziony do takich rozmiarów, gdy organ staje się wyczuwalny w badaniu palpacyjnym. W niektórych przypadkach dochodzi do jednoczesnego powiększenia wątroby. Przyczyny splenomegalii mogą dotyczyć zarówno samej śledziony, jak i zaburzeń innych tkanek czy układów. Bóle brzucha po lewej stronie, pod żebrami mogą być oznaką:

  • magazynowania dużych ilości krwi przez organizm;
  • zaburzeń metabolicznych;
  • naczyniaków, torbieli i innych zmian na śledzionie;
  • chorób krwi;
  • infekcji wirusowych i bakteryjnych (wzmożona aktywność immunologiczna);
  • nowotworów.

Zaburzenia ginekologiczne powodem bóli brzucha pod żebrami z lewej strony

Kobiety, u których występują problemy zdrowotne z układem rozrodczym, mogą odczuwać bolesność w okolicy bioder. Ognisko bólowe po lewej stronie wskazuje na kłopoty z lewym jajnikiem lub jajowodem – np. torbiel, skręt, stan zapalny. Niestety nie można też wykluczać nowotworów. Poważnym zagrożeniem dla pacjentki będzie również ciąża pozamaciczna i związane z nią komplikacje.

Nie wszystkie dolegliwości ginekologiczne są powodem do niepokoju. Czasami bóle brzucha pod żebrami po lewej stronie wynikają z owulacji, uwolnienia komórki jajowej przez lewy jajnik. Jak odróżnić stany chorobowe od pozostałych? Najlepiej złożyć wniosek o L4 online i umówić się z ginekologiem na przeprowadzenie odpowiednich badań.

Inne przyczyny bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami

Przyczyną bólu mogą być schorzenia lewej nerki, np. zapalenie lub kamica nerkowa. Przy problemach z nerką ból najczęściej występuje z boku, bezpośrednio pod żebrami, ale może promieniować do podbrzusza i pleców. Bolesności z tyłu tułowia mogą mieć związek z dolegliwościami kręgosłupa, które promieniują do podżebrza. Może też dojść do urazu żeber albo kręgosłupa. Kolejne możliwości, które trzeba wziąć pod uwagę, to zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego. Najpoważniejsze schorzenia to:

  • rozwarstwiający tętniak aorty brzusznej;
  • stan przedzawałowy lub zawał mięśnia sercowego.

Czasami choroby układu oddechowego objawiają się bólem brzucha. Po lewej stronie, pod żebrami? Tak, jeśli zmiany zachodzą w lewym z dwóch organów. Może to być nowotwór albo zapalenie opłucnej, płuc i oskrzeli. Następna opcja to neuralgie, czyli nerwobóle spowodowane naruszeniem struktury komórek nerwowych. Bóle w okolicach jamy brzusznej, poniżej klatki piersiowej, występują także przy:

  • chorobach autoimmunologicznych;
  • anemii złośliwej (chorobie Addisona-Biermera).

Diagnostyka bólów brzucha w okolicach lewego podżebrza

Kiedy do lekarza zgłasza się pacjent z bólami brzucha po lewej stronie, pod żebrami z pewnością przeprowadzi badania fizykalne. W tym samym czasie może trwać wywiad medyczny. Zlecane badania diagnostyczne dobiera się pod kątem najbardziej prawdopodobnych przyczyn i możliwości oceny stanu powiązanych organów, naczyń czy niepokojących zmian. Szczegółowe rozpoznanie umożliwiają między innymi:

  • USG jamy brzusznej;
  • MRI;
  • RTG;
  • TK;
  • badania endoskopowe – gastroskopia, kolonoskopia;
  • badania laboratoryjne – morfologia krwi, wskaźniki trzustkowe;
  • histopatologia pobranych wycinków.

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami – leczenie

Proces leczenia wynika wprost z wyników diagnostyki. Czasami do złagodzenia bóli brzucha pod żebrami z lewej strony wystarczy zmiana diety i trybu życia, w innych przypadkach konieczne będzie zastosowanie leczenia operacyjnego. Są też schorzenia, w których zasadniczą rolę odgrywa farmakoterapia. W przypadku zakażeń bakteryjnych są to odpowiednie antybiotyki.

Leki, które mogą pomóc na ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Niektóre schorzenia leczy się zachowawczo i objawowo. Zanim sięgniesz po jakiekolwiek leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, skonsultuj się z lekarzem – dotyczy to również preparatów dostępnych bez recepty. Jeśli ból będzie wyjątkowo silny, a lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, może ci przepisać silniejsze leki. Ważna e-recepta jest niezbędna, by wykupić:

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może mieć różną intensywność, charakter czy lokalizację – każda informacja może naprowadzić lekarza na właściwy trop podczas diagnozy. Pacjenci powinni szczegółowo, wyczerpująco odpowiadać na wszystkie pytania, a potem stosować się do zaleceń.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz