Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka – przyczyny, objawy, leczenie

ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka

Ból brzucha w okolicy pępka może oznaczać problemy z jelitem cienkim, żołądkiem, dwunastnicą, trzustką. Ból po lewej stronie pojawia się w zespole jelita drażliwego, jest również objawem niedrożności. Intensywne dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej. Z wizytą u specjalisty nie warto również zwlekać, gdy oprócz bólu choremu towarzyszą nudności, wymioty, biegunki, wysoka gorączka. Leczenie dolegliwości zawsze uzależnione jest od przyczyny, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i wykonanie badań. 

Ból brzucha po lewej stronie – objaw wielu chorób

Przyczyna bólu brzucha może być błaha, np. błąd żywieniowy, niestrawność. Dolegliwości mogą być również sygnałem ostrzegawczym, pierwszym objawem rozwijającej się choroby układu pokarmowego, czy moczowo-płciowego. Istotna jest lokalizacja bólu, jego intensywność, czas trwania oraz objawy towarzyszące. Dolegliwości bólowe pojawiające się po lewej stronie wskazują m.in. na:

  • choroby żołądka;
  • wrzody dwunastnicy;
  • ostre zapalenie trzustki;
  • niedrożność jelita cienkiego;
  • choroby śledziony – pęknięcie, krwiak podtorebkowy;
  • choroby dotyczące lewej nerki – kamica, zapalnie;
  • choroby lewego jajnika i jajowodu;
  • uchyłki jelita grubego;
  • przepuklinę pachwinową.

Aby postawić właściwą diagnozę, należy wziąć pod uwagą charakter bólu i pozostałe symptomy.

Ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka – uchyłki jelita grubego

Ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka może świadczyć o powikłaniach choroby, jaką są uchyłki jelita grubego. Charakterystycznym objawem schorzenia są problemy z wypróżnianiem – od zaparć po biegunki. W przebiegu zapalenia może pojawić się także gorączka. Za przyczynę powstawania uchyłków uważa się niewłaściwą dietę, ubogą w błonnik oraz niedostateczną podaż płynów. Nie bez znaczenia są czynniki genetyczne. Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymagają objawy niedrożności, czyli brak gazów oraz wypróżnień. Poważne powikłania oznaczają krwawienie z uchyłków, niedrożność przewodu pokarmowego, przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego, czy ropień jamy brzusznej.

Jak leczyć uchyłki?

Chorobę leczy się dietą – konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik oraz przyjmowanie dostatecznej ilości płynów. Lekarze zalecają również antybiotykoterapię oraz podawanie leków rozkurczowych. Ciężkie powikłania leczy się operacyjnie. Uchyłki to choroba diagnozowana dość często przez przypadek, przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Pojawiających się dolegliwości nie można jednak lekceważyć powikłania mogą być bardzo poważne.

Ból po lewej stronie brzucha – nieswoiste choroby zapalne jelit

Ból może wskazywać na chorobę Leśniowskiego-Crohna. To przewlekłe zapalenie jelit objawiające się nie tylko bólem, ale także biegunką, niedożywieniem, anemią. Choroba charakteryzuje się fazami zaostrzeń i remisji. Zapalenie bywa niekiedy mylone z zespołem jelita drażliwego, które jest zaburzeniem czynnościowym o mniej poważnych konsekwencjach i spokojniejszym przebiegu. Przy chorobie Leśniowskiego-Crohna występuje gorączka, pojawia się krew w stolcu i niedokrwistość, natomiast w zespole jelita drażliwego obserwuje się wzdęcia, gazy, biegunki i zaparcia, śluz w kale. 

Ból po lewej stronie brzucha umiejscowiony pod żebrami często wskazuje na wrzody żołądka i dwunastnicy. Charakterystyczny dla tej choroby jest ból pojawiający się na czczo i ustępujący po spożyciu posiłku. Dolegliwości występują zazwyczaj o tej samej porze, w nocy lub zaraz po przebudzeniu. Na silny ból brzucha tego rodzaju podaje się leki zobojętniające sok żołądkowy. 

Ból brzucha po lewej a po prawej stronie brzucha

Ból może zlokalizować się w różnych częściach brzucha – jeśli występuje w prawym dolnym czy górnym kwadracie, świadczy o zapaleniu wyrostka robaczkowego, problemach z wątrobą, stanie zapalnym pęcherzyka żółciowego czy kamicy żółciowej. Zapaleniu wyrostka towarzyszy gorączka, nudności i wymioty – ból nasila się w czasie, ustępuje, gdy chory leży na lewym boku z podkurczonymi nogami. Choroba wymaga interwencji chirurgicznej. 

Złogi w drogach żółciowych i pęcherzyku również wywołują ostry ból, jednak pojawia się on po prawej stronie brzucha. Towarzyszą mu nudności i wymioty, niekiedy zażółcenie skóry i spojówek (może rozwinąć się żółtaczka). Gorączka, dreszcze i zaburzenia świadomości mogą wskazywać na powikłania – ostre zapalenie trzustki, perforację dróg żółciowych, zapalenie otrzewnej. 

Ból brzucha po lewej stronie – o czym jeszcze może świadczyć?

Kłujący ból w dolnej części brzucha po lewej stronie u kobiet może wskazywać na zapalenie przydatków, torbiel lub skręt jajnika, a u mężczyzn na żylaki powrózka nasiennego. Ból brzucha może świadczyć o chorobach układu moczowego (np. zakażeniu dróg moczowych, kamicy nerkowej itd.). Silny ból w lewym nadbrzuszu towarzyszy również zawałowi mięśnia sercowego – promieniuje następnie do żuchwy lub ręki. 

Ból brzucha zlokalizowany po lewej stronie z towarzyszącym mu kaszlem, krwiopluciem wskazuje na zapalenie dolnego płata płuca. 

Kiedy konieczna jest wizyta w lekarza?

Ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka może mieć wiele przyczyn, dlatego wymaga konsultacji z gastrologiem. Dolegliwości mogą być objawem chorób narządów leżących w jamie brzusznej, bywają jednak konsekwencją niewłaściwej diety czy nadmiernego stresu. Jeśli nie masz możliwości udać się do przychodni, skorzystaj z telekonsultacji. Podczas rozmowy specjalista wypisze zwolnienie lekarskie online, zostanie również wystawiona e-recepta. Pierwszym krokiem zawsze jest wywiad z pacjentem, dlatego zaobserwuj umiejscowienie bólu, zwróć uwagę, w jakich sytuacjach się pojawia, jaki to rodzaj bólu (tępy, pulsujący, kolkowy) i jakie inne symptomy mu towarzyszą (gorączka, uczucie pełności, zmiana rytmu wypróżnień itp.).

Diagnostyka i leczenie problemów objawiających się bólem brzucha

Sam wywiad i badanie fizykalne mogą być niewystarczające, dlatego w wielu przypadkach zalecana jest dalsza diagnostyka obejmująca badanie morfologii, poziomu enzymów, moczu, badanie kału na obecność krwi utajonej, USG jamy brzusznej czy RTG klatki piersiowej. 

W zależności od przyczyny ustala się sposób leczenia. W przypadku zespołu jelita drażliwego lekarz może zalecić przyjmowanie takich leków jak:

W leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna stosuje się m.in.:

Pamiętaj, że uciążliwych i silnych dolegliwości bólowych nie należy lekceważyć choć w większości przypadków ból nie świadczy o poważnej chorobie, lepiej skonsultować się ze specjalistą i wykonać podstawowe badania. Niekiedy wystarczy odpoczynek (przyda się L4 online) i zmiana nawyków żywieniowych. Innym razem konieczne będzie podanie odpowiednio dobranych leków. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz