Antybiotyki to bez wątpienia jedno z największych osiągnięć medycyny. Dzięki nim można poradzić sobie z wieloma chorobami, które wcześniej zbierały śmiertelne żniwo. Warto przy tym pamiętać, że mimo to nie pozostają bez wpływu na ludzki organizm. Ich przyjmowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi, które są odczuwane ze strony układu trawiennego. Bardzo często wymienia się ból brzucha po antybiotyku, ale również inne objawy niepożądane.
Antybiotyki – kiedy się je stosuje?
Dlaczego w ogóle występuje ból brzucha po antybiotyku? Są to produkty stosowane podczas zakażeń, ich działanie polega na likwidowaniu mikroorganizmów, które wywołują daną chorobę. Należy pamiętać, że zabijają bakterie, natomiast nie są groźne dla wirusów. Oprócz tego ważne są także zasady przyjmowania antybiotyków – można to robić jedynie pod kontrolą lekarza i wydaje się je tylko na receptę. Z pewnością duże ułatwienie stanowi e-recepta, którą pacjent uzyskuje bez wychodzenia z domu.
Antybiotykoterapia i jej wpływ na układ pokarmowy
Aby kuracja mogła być skuteczna, czas stosowania antybiotyku nierzadko bywa wydłużony. Wskutek tego lek może spowodować, że razem z chorobotwórczymi bakteriami zostanie zdegradowana naturalna flora bakteryjna przewodu pokarmowego. To powoduje wiele dolegliwości, takich jak ból brzucha po antybiotyku. Szczególnie poważne konsekwencje ma zażywanie antybiotyków w tabletkach lub kapsułkach. Istnieje bowiem większe niebezpieczeństwo podrażnienia ściany żołądka. Środki te mogą być również przyjmowane dożylnie, w formie zastrzyku. Chcąc zminimalizować objawy zaburzenia równowagi flory bakteryjnej, należy zastosować się do wskazań lekarzy.
Ból brzucha po antybiotyku i inne skutki uboczne
W czasie antybiotykoterapii zawsze istnieje ryzyko wystąpienia powiązanych z nim schorzeń. Czasami pacjent decyduje się na przedłużenie zwolnienia i korzysta z L4 online. Zwykle dzieje się tak w przypadku, kiedy pojawiają się objawy, utrudniające mu powrót do pełni zdrowia. Na jakie czynniki narzekają osoby w trakcie terapii antybiotykami? Najczęściej są to:
- nudności;
- wzdęcia;
- biegunka;
- ból brzucha;
- czasami pojawiają się bóle głowy oraz ogólne osłabienie organizmu.
Ból żołądka po antybiotyku – domowe sposoby
Pacjenci nie są oczywiście skazani na dolegliwości związane ze skutkami antybiotykoterapii. Można ich uniknąć, stosując się do porad lekarzy, a także pamiętając o swoich wcześniejszych doświadczeniach. Jeśli skutki uboczne o podobnym charakterze wystąpiły już wcześniej, warto poinformować o tym specjalistę. Dzięki temu będzie mógł odpowiednio dobrać dawkę oraz rodzaj antybiotyku. Przyjmuje się, że korzystny wpływ na żołądek ma zażycie leku po posiłku – jednak nie zawsze jest to możliwe. Na przykład azytromycyna oraz norfloksacyna wykazują wtedy zmniejszoną skuteczność.
Jak uniknąć bólu brzucha po antybiotyku? Pozostałe metody
Co jeszcze zmniejsza ryzyko pojawienia się objawów niepożądanych? Specjaliści zalecają również:
- trzymanie się schematu dawkowania – pacjent nie powinien samodzielnie ustalać pór przyjmowania leku, czy zażywać podwójnej dawki. Skutkiem jest nie tylko ból brzucha, ale możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych;
- stosowanie naturalnych środków, w szczególności siemienia lnianego lub rumianku – surowce śluzowe łagodzą podrażnienia i stany zapalne;
- dietę, w której znajdą się naturalne probiotyki – są one obecne przede wszystkim w kiszonkach, a także produktach mlecznych, takich jak maślanka, kefir oraz zsiadłe mleko.
Jeśli jednak nie udaje się szybko zwalczyć bólu brzucha oraz innych ubocznych skutków antybiotykoterapii, warto poprosić o zwolnienie lekarskie online. Pozwoli ono skupić się na powrocie do zdrowia.
Probiotyk – skutecznie zapobiega dolegliwości
Aby nie dopuścić do wyjałowienia organizmu, lekarz już podczas badania i wypisywania recepty na antybiotyk powinien zalecić specjalistyczne środki osłonowe na żołądek. Są to probiotyki, w większości dostępne w aptece bez recepty. Chronią błonę śluzową żołądka, zmniejszają kwasowość soku żołądkowego, co umożliwia wzmocnienie naturalnej flory bakteryjnej. Warto wiedzieć, że nie należy ich przyjmować jednocześnie z antybiotykiem – trzeba poczekać z tym jakieś 2 lub 3 godziny. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ból brzucha po antybiotyku to jeden ze skutków ubocznych stosowania tych preparatów. W zależności od nasilenia dolegliwości można łagodzić je domowymi sposobami, chociaż najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie objawów ze specjalistą. Przede wszystkim równolegle z antybiotykami należy stosować leki osłonowe. Dzięki nim żołądek jest lepiej zabezpieczony przed niepożądanymi działaniami preparatów.