Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Antybiotyk a tabletki antykoncepcyjne. Czy to połączenie jest bezpieczne?

Antybiotyk a tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, dzięki czemu stosująca je pacjentka może cieszyć się niemal stuprocentową ochroną przed zapłodnieniem i zajściem w ciążę. Ta metoda antykoncepcji wymaga jednak odpowiedniego schematu stosowania. W trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych może dojść do sytuacji, które znacznie zmniejszą wchłanianie leku, a tym samym będą miały bezpośredni wpływ na faktyczną skuteczność kuracji. Wśród przypadków, kiedy skuteczna ta jest zmniejszona, można wymienić między innymi biegunkę, wymioty, a także stosowanie leków wpływających na stopień wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych. Antybiotyki charakteryzują się zaawansowanym działaniem, przez co mogą wpływać na mniejsze wchłanianie pigułek. Czy stosowanie antybiotyków w trakcie kuracji hormonalnej może wpływać na zmniejszenie ochrony antykoncepcyjnej? Odpowiadamy!

Antybiotyk a tabletki antykoncepcyjne. Czy między antybiotykami a antykoncepcją hormonalną może dochodzić do interakcji?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się określonym działaniem. Stosowanie pigułek sprawia, że:

  • owulacja zostaje zahamowana,
  • pęcherzyki Graafa nie mogą dojrzewać, a tym samym nie wypuszczają o komórki jajowej,
  • śluz znajdując się w szyjce macicy zostaje zagęszczony.

Aby tabletki antykoncepcyjne mogły zadziałać, a tym samym zapewnić ochronę przed zapłodnieniem, powinny być przyjmowane regularnie, najlepiej codziennie o tej samej porze. W trakcie tej kuracji warto zadbać również o odpowiedni stan flory jelitowej. Odpowiednie warunki sprawią, że tabletki będą wchłaniać się bez przeszkód i skutecznie działać. 

Przyjmowanie antybiotyków może prowadzić do różnych zaburzeń flory bakteryjnej w jelitach. To z kolei może mieć wpływ na wchłanianie się tabletek antykoncepcyjnych. W efekcie ta metoda antykoncepcji może nie okazać się w pełni skuteczna, a tym samym kobieta może zajść w ciążę. Przed rozpoczęciem antybiotykoterapii należy poinformować lekarza o przyjmowanych tabletkach antykoncepcyjnych. Dzięki tej informacji będzie mógł zalecić takie leczenie, które nie będzie wpływać na wzajemną skuteczność tych leków.

Jakie antybiotyki mogą oddziaływać na wchłanianie się tabletek antykoncepcyjnych?

Okazuje się, że nie wszystkie antybiotyki mogą oddziaływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Według badań, wpływ na działanie pigułek hormonalnych ma:

  • ryfampicyna, czyli jak lek przeciwgruźliczy – substancja ta może wpływać na enzym powodujący szybsze metabolizowania nie hormonów, przez co zmniejsza się ich stężenie we krwi pacjentki, a tym samym ich działanie może zostać znacznie osłabione.
  • tetracyklina, czyli lek wykorzystywany w leczeniu trądziku oraz różnych zakażeń skóry.
  • amoksycylina, czyli lek stosowany w leczeniu zakażeń dróg oddechowych, moczowych oraz innych zapaleń i bakteryjnych.
  • gryzeofulwina należąca do grupy penicylin, która często jest wykorzystywana w leczeniu zakażeń grzybiczych włosy, skóry lub paznokci.

Antybiotyk a tabletki antykoncepcyjne. Co jeśli zastosowanie antybiotyku jest niezbędne?

Jeśli zastosowanie antybiotyku okaże się o niezbędne, pacjentka powinna zastosować się do kilku wskazówek. Dzięki poinformowaniu lekarza o stosowanej metodzie antykoncepcji, będzie on mógł zalecić dokładne działania. Z racji oddziaływania antybiotyku na tabletki antykoncepcyjne, w trakcie antybiotykoterapii pacjentka powinna zastosować dodatkowe metody zabezpieczenia. Dodatkowa forma antykoncepcji powinna być stosowana również kolejne 7 dni po zakończeniu antybiotykoterapii. W trakcie tej kuracji bardzo ważne jest również zastosowanie odpowiednio dobranego probiotyku, który pozwoli na odbudowanie flory bakteryjnej jelit.

Jakie dodatkowe formy antykoncepcji można zastosować?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w trakcie antybiotykoterapii oraz w okresie następującym zaraz po jej zakończeniu, pacjentka powinna zastosować dodatkowe metody antykoncepcji, aby mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się:

  • prezerwatywy męskie,
  • prezerwatywy damskie,
  • środki plemnikobójcze,
  • kapturki naszyjkowe,
  • błony dopochwowe.

Wymienione metody pozwolą na zapewnienie ochrony, która nie dopuści do zapłodnienia, a tym samym zajścia w niechcianą ciążę.

Antybiotyk a tabletki antykoncepcyjne. Przez jaki okres czasu działanie antykoncepcji hormonalnej może być osłabione?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zmniejszona skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych wywołana antybiotykoterapią z reguły trwa przez cały okres stosowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu. Okazuje się, że okres ten często jest uwarunkowany momentem cyklu, w którym rozpocznie się antybiotykoterapia. Największe ryzyko utraty skuteczności tabletek antykoncepcyjnych następuje wtedy, kiedy leczenie antybiotykiem rozpoczyna się na samym początku cyklu. Pacjentka nieco mniej ryzykuje, jeśli antybiotykoterapia zostaje rozpoczęta dopiero w połowie cyklu. Niezależnie od faktycznego poziomu ryzyka, w obu przypadkach zaleca się stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz