Choroba atakuje przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym i nie można jej bagatelizować. Kogo najczęściej dopada angina? Ile zwolnienia przysługuje z jej powodu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Angina to ostre zapalenie gardła, które może być wywoływane zarówno przez bakterie, jak i wirusy. Objawy zależą od patogenu, jaki wywołał chorobę, więc w sezonie anginowym warto zwracać uwagę na pogorszenie samopoczucia i od razu konsultować to z lekarzem. Jest ona bowiem zaraźliwa, więc jej rozpoznanie wiąże się z wystawieniem L4. Poniżej odpowiadamy na pytania o to, jak długo trwa angina, ile zwolnienia można dostać z jej powodu i jak rozpoznać objawy.
Jak długo trwa angina?
Choroba jest bardzo zaraźliwa, więc to ważne, by osoba, u której ją rozpoznano, pozostawała w domu i nie kontaktowała się ze zdrowymi ludźmi. Z czym dokładnie wiąże się angina? Ile zwolnienia przysługuje? To często zadawane pytania. Rekonwalescencja może trwać nawet dwa tygodnie, a chory przez ten czas pozostaje pod opieką lekarza. Warto wtedy korzystać z wygodnego rozwiązania, jakim są konsultacje lekarskie online – dzięki temu można otrzymać zarówno receptę, jak i zwolnienie L4.
Angina – ile zwolnienia można dostać?
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda L4 przy anginie – ile zwolnienia można dostać? W tym wypadku wystawia je lekarz pierwszego kontaktu, a długość zależy od samopoczucia pacjenta oraz występujących u niego symptomów. Na pewno trwa ono przynajmniej kilka dni (z możliwością przedłużenia). Angina wywołana przez wirusy, trwa zazwyczaj przez tydzień, jednak chory zaraża nawet po ustąpieniu objawów choroby. Angina bakteryjna trwa od 7 do 14 dni, jednak podanie dobrze dobranego antybiotyku zmniejsza ryzyko zainfekowania zdrowej osoby.
Jakie są objawy anginy?
Objawy anginy zależą od patogenu, który ją wywołuje:
- angina wirusowa objawia się przekrwioną błoną śluzową gardła, bólem gardła, katarem, zapaleniem krtani, gorączką i osłabieniem;
- do objawów anginy bakteryjnej należą ból gardła, gorączka, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i wymioty.
Przy anginie bakterie najczęściej atakują dzieci, natomiast na wirusy narażeni są dorośli. Jak wspominaliśmy, objawów nie należy bagatelizować. Choroba przenosi się szybko drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt, dlatego koniecznie trzeba udać się na zwolnienie lekarskie z powodu anginy.