Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Alergia – ICD-10. Czym jest klasyfikacja chorób? Jak oznacza się rozpoznanie?

alergia icd 10
  • ICD-10, ICD-11 służą klasyfikacji chorób.
  • System został opracowany przez WHO i jest aktualizowany co 10 lat.
  • W ICD-10 choroby alergiczne zostały podzielone na kategorie.
  • Kod T78.4 oznacza alergię nieokreśloną.
  • Zaktualizowane ICD-11 zawiera rozszerzoną listę chorób alergicznych.

ICD-10 jako klasyfikacja chorób

ICD-10 to Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych stworzona przez WHO. Dokument został opracowany w celu ujednolicenia sposobu diagnozowania chorób. Każda jednostka chorobowa została oznaczona symbolem literowym, natomiast następujące po niej cyfry odpowiadają konkretnemu schorzeniu. Klasyfikacja jest aktualizowana średnio co 10 lat. Nowsze wersje uwzględniają aktualne odkrycia ze świata medycyny, a także wciąż zmieniające się trendy. ICD-10, czy udoskonalona wersja z 2022 roku, ICD-11, pozwala na porównywanie danych statystycznych krajowych i światowych. Jest ona stosowana na co dzień przez lekarzy, ponieważ umożliwia określenie diagnozy, ale również dopasowanie odpowiednich procedur leczniczych. 

Alergia w ICD-10

Choroby alergiczne to dość szeroka grupa różnych schorzeń. W klasyfikacji ICD-10 alergie zostały pogrupowane na kilka kategorii. Niektóre z nich to:

  • J30-J39 – choroby górnych dróg oddechowych; gdzie J30 oznacza alergiczny nieżyt nosa (katar sienny);
  • L20-L30 – zapalenie skóry i wyprysk; gdzie L20 to atopowe zapalenie skóry;
  • T78 – niekorzystne skutki niesklasyfikowane gdzie indziej; gdzie T78.4 oznacza alergię niesprecyzowaną.

Choroby alergiczne uznane zostały za chorobę cywilizacyjną, epidemię XXI wieku, dlatego też w najnowszej klasyfikacji chorób ICD-11 poświęcono im znacznie więcej miejsca. Jak opisana jest alergia? ICD-10 uznane zostało za niewystarczające scharakteryzowanie problemu o tak dużym zasięgu i znaczeniu. ICD-11 ma umożliwić właściwe oszacowanie ilości zachorowań, śledzenie częstotliwości występowania, kosztów diagnozowania i leczenie.

Alergia nieokreślona T78.4

Jeśli lekarz zdiagnozuje u ciebie uczulenie, posługuje się kodem z międzynarodowej klasyfikacji i oznacza, jaka to alergia. ICD-10 obejmuje również tzw. alergię nieokreśloną, która oznaczona jest symbolem T78.4. Taka diagnoza jest najczęściej stawiana, jeśli pacjent ma objawy alergii, ale lekarz nie jest w stanie określić konkretnej przyczyny występowania charakterystycznych symptomów. Chory może zmagać się z objawami jak kichanie, katar, świąd nosa, zaczerwienienie oczu, czy łzawienie. Zastosowanie kodu T78.4 oznacza najczęściej konieczność dalszego poszukiwania przyczyny dolegliwości (przyda się L4 online). Lekarz może zaordynować przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy. Do często stosowanych preparatów zaliczane są:

Jeśli podejrzewasz, że męczy cię alergia, skontaktuj się z lekarzem. Skorzystaj z możliwości konsultacji przez internet. Lekarz zleci badania, wypisze lek przeciwalergiczny (e-recepta). Pamiętaj, że może także wystawić zwolnienie lekarskie online.

Alergia – kiedy możesz podejrzewać?

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na alergen. Wyróżniamy alergię pokarmową, wziewną i kontaktową. Do najczęstszych objawów należy wodnisty katar, kichanie, świąd nosa i oczu, zaczerwienienie spojówek, ale także ból głowy, ogólne zmęczenie. Objawy ze strony układu pokarmowego to ból brzucha, nudności i wymioty, biegunki. Charakterystyczne są także symptomy skórne jak wysypki, pokrzywka, rumień. W najcięższych przypadkach może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Alergię należy diagnozować i leczyć. Zbagatelizowana może prowadzić do poważnych powikłań. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, porozmawiaj z lekarzem. Konieczne może być wykonanie testów skórnych, czy prób prowokacyjnych. W zależności od diagnozy alergolog dobierze właściwy rodzaj terapii.

 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz