Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny i zdolny do przemocy?

agresja po alkoholu

Część wypitego alkoholu trafia do krwiobiegu, a stamtąd do poszczególnych narządów, również mózgu. Zaburza on działanie niektórych struktur, np. kory czołowej kontrolującej poziom agresji. Przyczyną agresji po spożyciu alkoholu może być także mutacja w jednym z genów HTR2B. Bierze on udział w tworzeniu receptorów serotoninowych (odpowiadają one za podejmowanie decyzji, samokontrolę). Agresywne zachowania stanowią niemały problem, ponieważ cierpią osoby znajdujące się w otoczeniu osób pijących – mogą ponieść dużą szkodę fizyczną lub psychiczną. Rozwiązaniem jest najczęściej odstawienie alkoholu, unikanie używek psychoaktywnych, życie w trzeźwości. Niekiedy konieczne okazuje się wsparcie specjalisty – psychiatry, terapeuty.

Agresja po alkoholu – skąd się biorą takie zachowania u osób pijących?

Mawia się, że alkohol leczy smutek, pozwala się zrelaksować, odprężyć i zapomnieć. Z jednej strony ma wręcz terapeutyczne działanie i wśród osób spożywających alkohol uchodzi za specyficzny lek. Z drugiej strony po wypiciu alkoholu człowiek staje się bardziej otwarty, odważny, szczery, łatwiej nawiązuje kontakty. Sięgając po kolejny kieliszek raczej nie myśli o konsekwencjach jak kac, złe samopoczucie czy potencjalne choroby, które mogą mu w przyszłości sprawić dużo kłopotów. Nie sposób jednak nie pamiętać, że alkohol truje i szkodzi. Nadmierne spożycie alkoholu i częste sięganie po napoje wyskokowe może prowadzić do rozwoju nadciśnienia, chorób serca, wątroby, nowotworów. Gorzej funkcjonuje układ odpornościowy, organizm pozbawiony jest witamin i minerałów, przez co pogarsza się kondycja skóry i włosów. To jedna strona medalu. Alkohol zmienia także ludzi i ich zachowanie. Każdy słyszał o alkoholiku krzywdzącym swoich bliskich. Dlaczego tak się dzieje?

Alkohol wpływa na organizm, na wszystkie narządy, także na mózg. Zaburza jego funkcjonowanie, sprawia, że w stanie nietrzeźwości ludzie dopuszczają się czynów, jakich normalnie nie byliby w stanie dokonać. Niestety, w większości przypadków to zachowania negatywne – brawura, brak wyobraźni i wspomniane zachowania agresywne. Pod wpływem alkoholu człowiek traci zdolność prawidłowego oceniania sytuacji, logicznego myślenia i podejmowania właściwych decyzji. Awantury, bójki, przemoc fizyczna – to częste zachowania obserwowane wśród nietrzeźwych osób. Przyczyną jest wpływ szkodliwych substancji na układ nerwowy.

Dlaczego alkoholik jest agresywny? Jak alkohol wpływa na zmianę zachowania?

Kiedy układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo, a działanie poszczególnych części mózgu zostaje zaburzone, człowiek zaczyna zachowywać się irracjonalnie, inaczej niż zwykle. Niektóre osoby są wyjątkowo wesołe i beztroskie, inne ujawniają skłonności do zachowań destruktywnych. Nie potrafią kontrolować swojego zachowania, ulegają gwałtownym zmianom nastrojów, przestają przestrzegać norm społecznych, mogą bezpodstawnie odczuwać zazdrość lub złość. Jednocześnie nie liczą się z konsekwencjami swoich czynów i wykazują impulsywność. Zmianę zachowania obserwuje się już po przyjęciu niewielkiej ilości alkoholu. Utrata kontroli może wiązać się z agresją po alkoholu, która wyraża się w słowach, ale również z przemocą fizyczną.

Wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne

Nadużywanie alkoholu prowadzi do rozwoju różnego rodzaju zaburzeń psychicznych – zespołów otępiennych, zaburzeń osobowości i zachowania. Zwłaszcza u pijących przez dłuższy czas dochodzi do uszkodzeń w obrębie całego układu nerwowego (mózgu, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych). U niemal 70% nadużywających alkoholu dochodzi do zaniku kory mózgowej. Jest to spowodowane działaniem toksycznego etanolu, a także niedoborem substancji odżywczych, witamin i minerałów. Kora mózgowa, czyli istota szara, odpowiada za kontrolę emocji, impulsów, procesy myślowe, planowanie i pamięć. Charakterystyczne objawy uszkodzeń tej struktury to:

  • impulsywność;
  • nadmierna drażliwość;
  • infantylne zachowania;
  • niestosowanie się do norm społecznych;
  • odhamowanie;
  • nieuzasadniona euforia.

Osoby zbyt często sięgające po alkohol są też bardziej narażone na rozwój depresji. Niemal natychmiast po zaprzestaniu picia chorzy zaczynają odczuwać smutek, spadek nastroju, negatywnie postrzegają przyszłość. Uzależnienie od alkoholu może skutkować także rozwojem psychozy, choroby dwubiegunowej.

Alkoholizm i przemoc

Spożywanie napojów alkoholowych może przynieść chwilowe ukojenie i poprawić humor. Im więcej jednak pijesz, tym więcej potrzebujesz, by wprawić się w dobry nastrój. Z czasem możesz nie radzić sobie z codziennymi problemami bez wypicia trunku. Tak rodzi się alkoholizm, czyli wyjątkowo trudna do leczenia choroba, która z czasem prowadzi do zmiany zachowania osoby uzależnionej. Niekontrolowana agresja po alkoholu to nie tylko problem osób uzależnionych, ale również okazjonalnie sięgających po napoje wyskokowe. Niestety, z agresją nieodłącznie wiąże się przemoc – słowna i fizyczna. Ofiarami mogą być osoby z najbliższego otoczenia, małżonek, dzieci. Czasem taki atak jest wynikiem prowokacji (wypowiedziane słowa, jakaś uwaga, niewłaściwe w oczach pijanego zachowanie), czasem jest to zupełnie spontaniczna reakcja – trzeba pamiętać, że osoba nietrzeźwa przestaje logicznie myśleć. Ofiary powinny bezwzględnie skorzystać z pomocy – warto porozmawiać o problemie ze specjalistą.

Czynniki powodujące agresję po wypiciu alkoholu

Badania pokazują, że około 1/3 aktów przemocy wiąże się ze spożyciem alkoholu. Wyróżniono wiele czynników, które decydują o skłonnościach do agresji. Po alkoholu następuje zmiana osobowości, która może być uwarunkowana przez:

  • czynniki neurobiologiczne;
  • doświadczenia z dzieciństwa, traumatyczne przeżycia jak dyskryminacja, prześladowania, przemoc domowa, doświadczenia seksualne (gwałty);
  • podłoże genetyczne;
  • czynniki społeczne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie alkohol jest tą substancją psychoaktywną, która najbardziej przyczynia się do zmiany osobowości i powoduje agresję. To pod wpływem alkoholu dochodzi do aktów przemocy – w Niemczech to aż 33% wszystkich zdarzeń tego rodzaju, natomiast w USA około 3 mln ofiar brutalnych napaści twierdzi, że popełniające je osoby były nietrzeźwe. Badania pokazują, że agresja po alkoholu może występować zarówno u osób uzależnionych, jak i sięgających po trunki sporadycznie.

Agresywne zachowanie człowieka pijącego – jak sobie radzić?

Jak rozwiązać problem, który występuje w relacji alkohol a agresja? Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że leczenie alkoholizmu nie jest łatwe – to długi i skomplikowany proces. Aby terapia przyniosła efekty, chory musi sam zdać sobie sprawę z uzależnienia i wyrazić chęć wyleczenia. Zamykanie go w ośrodku wbrew jego woli niczego nie zmieni. Jeśli osoba sięgająca po alkohol staje się pod jego wpływem agresywna i dopuszcza się przemocy na bliskich, konieczne jest nakłonienie jej do zaprzestania picia. Nawet w przypadku pijących sporadycznie może bowiem dojść do znacznych zaburzeń zachowania, co ma wpływ na ich funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że istnieje konkretny problem.

Agresja po alkoholu – jak leczyć uzależnionych i pijących sporadycznie?

Problem alkoholowy należy rozwiązać jak najszybciej. Już pierwsze symptomy, że dzieje się coś złego, powinny skłonić do szukania rozwiązania. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa. Warto też skorzystać z pomocy specjalisty – psychiatry, terapeuty, który może pomóc uporać się z kłopotem. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Jeśli agresor sporadycznie sięga po alkohol, być może dużo łatwiej będzie go przekonać do życia w stanie trzeźwości. Sprawy przybierają gorszy obrót, gdy choroba jest już mocno zaawansowana – niekiedy konieczne jest leczenie w ośrodku zamkniętym. Trzeba pamiętać, że agresja po alkoholu może doprowadzić do prawdziwej tragedii, dlatego należy działać jak najszybciej. Agresja to cierpienie ofiar, a także wysokie koszty społeczno-ekonomiczne. Do najczęstszych niebezpiecznych zachowań należą gwałty, samookaleczenia, a nawet próby samobójcze.

Agresję po alkoholu można leczyć poprzez psychoterapię oraz środki farmakologiczne. Często po odstawieniu alkoholu zdarza się, że zaczyna rozwijać się depresja. Również w tym przypadku należy poszukać pomocy – może to być telekonsultacja lekarska, podczas której specjalista doradzi i dobierze najlepsze leki – konieczna będzie e-recepta. Czasem warto poświęcić więcej czasu na odpoczynek, relaks. Trzeba uświadomić sobie, że zarówno wychodzenie z choroby alkoholowej, jak i leczenie depresji trwa i wymaga sporo samozaparcia – przydatne będzie zwolnienie lekarskie online.

Alkoholik w rodzinie

Pod wpływem alkoholu funkcjonowanie mózgu zostaje zaburzone, pijany ma problem z utrzymywaniem samokontroli, czasem zachowaniom agresywnym towarzyszą zachowania przemocowe – nie jest to jednak regułą. Niestety, życie z uzależnionym nie jest łatwe. Aby terapia przyniosła efekty, chory musi uzyskać wsparcie najbliższych. Często cała rodzina musi się poddać terapii. Odstawienie alkoholu może wywoływać stany depresyjne – to również niełatwa sytuacja dla bliskich. W leczeniu depresji z powodzeniem stosuje się leki przeciwdepresyjne:

W pierwszej fazie leczenia warto pozostać w domu (można wykorzystać L4 online) – depresja często objawia się zaburzeniami koncentracji, uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a tym bardziej wykonywanie obowiązków zawodowych.

Spożywanie alkoholu oznacza utratę kontroli, zaburzony proces podejmowania decyzji, zmianę osobowości. U osób pod wpływem alkoholu zwiększa się ryzyko zachowań agresywnych. Alkoholik dopuszcza się czynów, których normalnie nie byłby w stanie popełnić. Agresja po alkoholu nie powinna być bagatelizowana – zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz